Jump to content

Pomóż rozszyfrować starożytny papirus


Recommended Posts

We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

Użytkownicy platformy Zooniverse i Życie starożytnych" (ang. Ancient Lives") pomogą naukowcom odszyfrować informacje, z którymi nie radzą sobie nie tylko ma zespoły badawcze, ale także komputery.

Co kryje miasto ryby?

Zbiór udostępniony przez papirologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego zawiera dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (po grecku: Oxyrhynchos), znajdującego się w Środkowym Egipcie, około 160 kilometrów na południe od Kairu. Odkryte na początku XX wieku papirusy, ukazują życie ludzi z okresu rzymskiego. Znajdują się na nich nie tylko codzienne bazgroły, takie jak przepisy kulinarne, ale także unikatowe fragmenty pieśni czy korespondencja.

Jak działa projekt

Zadaniem internatów będzie pomoc w transkrypcji papirusów, które dla ludzi pozostawały niedostępne przez wieki. Dla blisko półmilionowej rzeszy użytkowników projektów Zooniverse udzielenie takiego wsparcia naukowcom będzie również okazją do samodzielnego odkrywania życia starożytnych, w tym jego wielu nawet bardzo prywatnych szczegółów.

- To co robimy jest przeniknięte duchem współpracy, dzielenia się wiedzą i naszymi zbiorami - wyjaśnia dr Dirk Obbink, filolog klasyczny i papirolog z Oksfordu. - Chcemy przygotować transkrypcję tak wielu dokumentów, jak jest to tylko możliwe, a później dokonać rekonstrukcji oryginalnych tekstów. Jedna czy nawet kilkanaście par oczu to w tym wypadku za mało, także dlatego, że nawet doświadczonym naukowcom może coś umknąć. Dzięki Zooniverse każdy może nam pomóc, jednocześnie wiele na tym korzystając - dodaje.

I Ty możesz być archeologiem

Życie starożytnych" jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych, pod adresem www.ancientlives.org.

Projekt to efekt współpracy papirologów z Oksfordu, brytyjskiego Towarzystwa Badania Egiptu oraz konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych, które powołały do życia platformę Zooniverse.

Projekt startuje w polskiej i greckiej wersji językowej dzięki pomocy koordynatorów Zooniverse w naszym kraju i partnerów konsorcjum, dr hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Jana Pomiernego, wydawcy portalu Astronomia.pl.

W Polsce wsparcia przy Życiu starożytnych" udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.

http://www.tvnmeteo.pl/informacje/ciekawostki,49/pomoz-rozszyfrowac-starozytny-papirus,1031,1,0.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information