Skocz do zawartości

Armaty z dna Bałtyku


Rekomendowane odpowiedzi

Armaty z dna Bałtyku

12 SZTUK WYDOBYTO, 40 JESZCZE CZEKA W WODZIE
TVN24, Marynarka Wojenna

12 osiemnastowiecznych szwedzkich armat wydobyli naukowcy i Marynarka Wojenna z dna Bałtyku niedaleko Ustki. Działa po konserwacji trafią do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Wrak statku, z którego pochodzą działa, został odkryty przypadkiem, przy okazji prac przygotowawczych do budowy farmy wiatrowej. Natrafił na niego statek gdańskiego Instytutu Morskiego.

Stuletni wrak na plaży w Kołobrzegu
Wrak parowca z 1910 roku wydobyli kołobrzescy płetwonurkowie przy okazji... czytaj więcej »
- W pierwszym tygodniu wyjęliśmy jedno działo i przywieźliśmy je do muzeum, żeby ocenić, co to za armata, jaki jest jej wagomiar, w jakim jest stanie i jakie prace konserwatorskie trzeba przeprowadzić – wyjaśnił Benedykt Hac z Instytutu.

– Potem dołączyła do nas Marynarka Wojenna. Oni podjedli część armat, my pozbieraliśmy pozostałe obiekty i w ten sposób zgromadziliśmy kolekcję – dodał.

Balast lub ładunek

W sumie wydobyto 12 armat. Zostały one przetransportowane na brzeg w specjalnych skrzyniach, cały czas zanurzone w wodzie morskiej.

Ustalono, że są to działa szwedzkie z XVIII wieku, które, sądząc po ułożeniu we wraku, mogły stanowić albo ładunek statku, albo transport złomu. Mogły też być używane jako balast, bo - jak zaznaczył Hac - zużyte armaty świetnie się do tego nadają.

Wrak znaleziono na głębokości 44 metrów w pobliżu Ustki. Dokładnej lokalizacji naukowcy nie podają w obawie, żeby znalezisko nie stało się łupem poszukiwaczy skarbów. Nazwy statku, z którego wydobyto armaty, jeszcze nie ustalono.


http://www.tvn24.pl/-1,1707598,0,1,armaty-z-dna-baltyku,wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie