Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

groszek37

Szeląg Krzyżacki ?

Recommended Posts

Zdaję sobie sprawę, że to robota bardziej dla wróżbity, niż numizmatyka:) lecz bardzo mnie ta moneta interesuje. Jedyne, co mi przypomina, to coś Krzyżackiego, ale... Lepszej foty nie da rady. Sam z monety w realu też dużo nie wywróżę, chyba że mam porównać, dajcie wskazówki :)

pozdrawiam wszystkich kolekcjonerów-jasnowidzów

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety, na pierwszy zut oka" nie przypomina szeląga krzyżackiego, przynajmniej z tych popularniejszych. Podstawowe pytanie- jaka jest średnica monety, ew.waga?
Dla porównania szelągi-
http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/recordlist.xsl

Share this post


Link to post
Share on other sites
wagi niestety nie podam, bo nie mam (wagi, monetę mam). A średnicę przecież napisałem wg linijki równo 2 cm. Szkoda, że nie Krzyżacki, chciałbym go zdobyć :( Co do linku, nie działa !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wpisz w SZUKAJ szeląg krzyżacki", sporo się wyświetla, np.
http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=1272871&-find=-find
Średnicy nie zauważyłem, sorry. Na trzeciaka Jagiełły za duża, te miały max ok 18mm.
Może szeląg gdański (toruński, elbląski) Kazimierza Jagiellończyka?
http://www.historiapieniadza.pl/wp/?page_id=522
Spróbuj przetrzec monete oliwką i sfotografować, żeby napisy były lepiej widoczne, bo tak to naprawdę zgadywanka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dobra, postarałem sie rozszyfrować, bo w sztucznym świetle nic nie szło, takie coś wyszło (tam gdzie mam ? i jest tylko delikatnie zaznaczone nie jestem pewien, sądzę że tak powinno być bo jest albo starte albo niewyraźne) Pewien na 100% jestem tylko literki I reszta to raczej domysły. Z góry mówię, że jest to niedokładny rysunek (jeśli u mnie litera ma większy brzuszek to nie znaczy że na monecie też tak jest) co do tych 2 pierwszych NN ? DD ? to są raczej takie same (pierwsze mniej wyraźne ) oczywiście może być ew. ND lub DN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może skan z książki J.Szwagrzyka Pieniądz na ziemiach..." pomoże, bo trudno znaleźć jakiś punkt zaczepienia. Typowe napisy to D(EI) G(GRACIA) REX, MONETA NOVA, REGIS, najlepiej znaleźć, X, M ,N, V i próbować sklecić napis. O,A,G, E często są podobne i trudno od razu odróżnić. Jak się dojdzie trochę do wprawy w czytaniu gotyku na lepszych monetach, to potem nie jest takie trudne. Polecam WCN, gdzie często podana jest legenda otokowa, np.
http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=1284609&-find=-find
Jeszcze popatrzę w wolnej chwili, ale zdjęcia po oliwce w dziennym, mocnym świetle mogłyby pomóc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście, jak tylko będę w stanie, to zrobię. (dysponuję cyfrówką 2.0 mega pixela więc będzie ciężko )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Porównaj z półgroszem litewskim Zygminta Starego lub Zygmunta Augusta, proporcja liter zbliżona, średnica też, np. http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=1274055&-find=-find
http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=1273365&-find=-find
Zdjęcia ok, gdyby jeszcze z oliwką, będzie lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, z początku o tym nie pisałem, gdyż myślałem, że to tylko moja wyobraźnia lecz popatrzyłem w różnych światłach i doszedłem do wniosku. w środku widnieją fragmenty dwóch kresek być może pod kątem prostym (zwykły krzyż, a właściwie plus, bo równej dług.) jeszcze w dwóch fragmentach widzialem łuczki (jak na foto, stąd moje podejrzenia ze może to być coś takiego):

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałbym pomóc, ale dalej nic nie widać. Zdjęcia są troche za małe i poruszone (te po oliwce). Spróbuj przesłać na mojego maila niepomniejszone, może coś wypatrzę. Póki co widzę tylko końcówkę napisu, byc może (ALEXA)DRI lub (SIGISMU)NDI, na drugiej stronie U lub V, jakby w napisie DUC LITVANIE lub DVCIS LITVANIE. Proponuję skoncentrować się na napisach otokowych, na środku można wypatrzeć wszystko, co podpowie wyobraźnia. Mając monetę w ręku, otwórz fotkę półgroszy litewskich Zygmunta Strego lub Aleksandra i obracając monetą spróbuj dopasować fragmenty napisu, może to któryś z tych półgroszy (podobna średnica, proporcje liter, gotyckie litery).

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information