Jump to content

Muzeum II wojny w Gdańsku dostanie z Belgii czołg Sherman


Recommended Posts

Do powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej trafi amerykański czołg Sherman z Belgii - dzięki podpisanemu dziś przez dyrektora tej placówki, Pawła Machcewicza, porozumieniu z Królewskim Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli.

- To wspaniałomyślny dar - powiedział Machcewicz po uroczystości podpisania porozumienia. - Co ważne, będzie to Sherman w wersji, jaka była używana przez polskich czołgistów generała Maczka. To będzie duża rzadkość - dodał.

Wraz z czołgiem do Polski trafi haubica - również wykorzystywana przez I Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, która wyzwoliła część Belgii i Holandii.

Darowizny to obok zakupów od prywatnych kolekcjonerów jeden ze sposobów zasilenia zbiorów gdańskiego muzeum, które ma powstać na 75. rocznicę wybuchu wojny w 2014 roku.

Polska i Belgia liczą na dobrą współpracę

- To nie jest transakcja polegająca na tym, że wymieniamy się czołgami! Chodzi o dobrą współpracę między instytucją w Brukseli, która istnieje od wielu lat, a nami - instytucją, która powstaje i jako pierwsza chce pokazać całe doświadczenie II wojny światowej. To budzi ogromne zainteresowanie i bardzo pozytywne reakcje - dodał dyrektor.

Na dalszą współpracę liczy także szef brukselskiego muzeum Dominique Hanson. - Chcemy prowadzić dobrą współpracę z różnymi instytucjami w Polsce. Mamy już dobre kontakty z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i bardzo interesuje nas tak samo dobra współpraca z nowym muzeum w Gdańsku - powiedział.

Odbudujemy Shermana z różnych części z naszych zbiorów"

Na razie nie wiadomo, kiedy ważący ponad 30 ton Sherman - jeden z 49 tys. wyprodukowanych do końca II wojny - trafi do Polski. - Mamy tylko dwa Shermany, które są na stałej wystawie. Dla muzeum w Gdańsku odbudujemy Shermana z różnych części z naszych zbiorów. To będzie trudna praca - powiedział Hanson.

Machcewicz powiedział, że obecnie trwają negocjacje z zespołem architektów, który opracował wybrany w zeszłym roku zwycięski projekt muzeum w Gdańsku. - Budowa powinna ruszyć na początku 2012 roku i jest jeszcze szansa - choć harmonogram jest napięty - że zrealizujemy plan, by muzeum otworzyć 1 września 2014 roku w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej - powiedział.


http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8914000,Muzeum_II_wojny_w_Gdansku_dostanie_z_Belgii_czolg.html

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...
Wygląda na to iż wzbogaci się też o Hetzera :

http://myvimu.com/blog/%E2%80%9Ehetzer%E2%80%9D-w-muzeum-ii-wojny-swiatowej-w-gdansku/

Mam pytanie czy są szanse aby do Gdańska wrócił teciak T-34/76 który jakoś łędnie" trafił do Drzonowa.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information