Skocz do zawartości

Mundury - praca licencjacka


banditez89

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Odkrywcy - potrzebuję Waszej pomocy.Studiuję grafikę projektową i zaczynam właśnie pisać pracę licencjacką która będzie dotyczyć designu" mundurów. Chciałbym w swojej pracy opisać ubiór nie tylko nowożytny ale już i pierwsze mundury" w starożytności. Informacji w necie jest wiele, ale jak wiadomo potrzebuję także książek i innych źródeł. Czy ktoś z Was może podzielić się również ze mną swoją wiedzą? (i różnymi ciekawostkami - mogą one dotyczyć ogółu, jak i np. konkretnych mundurów, dajmy na to - niemieckich czy innych, oraz wszelkich uwag itp?) Z góry dziękuję za Wasz czas i pomoc. Dodamy tylko, że jestem stałym czytelnikiem forum i sam biegam z wykrywką, stąd też pomyślałem że mogę się skierować do braci.
Pozdrawiam,
Łukasz.

p.s jeśli napisałem w złym dziale to proszę o przeniesienie do odpowiedniego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat niemieckich mundurów polecam to:
http://panzerlehr.mojeforum.net/temat-vt506.html
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=41

Jeśli chodzi o polskie, to taka książka http://allegro.pl/wielecki-polski-mundur-wojskowy-1918-1939-i1350281130.html
przy czym kosztuje ona, niestety, straszne pieniadze.

W kwestii starożytnej wydaje mi się, że dobrze jest rozeznać się, które armie rzeczywiście używały zunifikowanego umundurowania i wyposażenia (np. rzymska), oddziały (chyba Niesmiertelni, piechota wybraniecka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo literatury do znalezienia w sieci. Poczynając od nieśmiertelnych google books (sporo anglojęzycznych umożliwia pobranie, trzeba pokombinować)
http://www.google.pl/search?q=uniforms&btnG=Szukaj+ksi%C4%85%C5%BCek&tbs=bks%3A1&tbo=1
poprzez Rapid (pomijam kwestie formalne wykorzystania), np.
Wydawnictwo Militaria (zamieszczone zdjęcie pochodzi z publikacji tego wydawnictwa Armia Japońska 1875-1945"), obecne i archiwalne numery Mlitaria XX wieku (podobną ilość detali trudno znaleźć gdzieś indziej), kończąc na starych, ale wciąż ciekawych numerach Archeologii Wojskowej. Musisz sam wrzucić do wyszukiwarki, np. tu
http://rapidlibrary.com/
(bo nie wiem, czy takie linki można tu zamieszczać).
Ciężko będzie przebrnąć, sporo tego. Co do tradycyjnych książek, to allegro nie potrzebuje dodatkowej reklamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w mordę, okazało się że nie można dać linka bezpośredniego, zawsze wywala na stronę ogólną. Ale chodzi o to, że jak wejdziesz w Głossarij" (na samym dole, symbol czapki), to tam masz bardzo szczegółowo opisany każdy element umundurowania- pagony, dystynkcje, czapki, hełmy, pasy, buty itd. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze primo...
ile stron ma mieć ta praca...

po drugie primo
jaki ma być jej tytuł...

po trzecie primo
czyj?

po czwarte primo
który ?
Obecnie w Wojsku Polskim występuje kilka rodzajów umundurowania, które w zależności od przeznaczenia dzieli się na ubiory:
mundur wieczorowy – noszony tylko przez oficerów zgodnie ze zwyczajem przyjętym w środowisku cywilnym
mundury zasadnicze:
mundur galowy – noszony przez żołnierzy zawodowych w czasie uroczystości związanych z uczczeniem świąt państwowych i wojskowych z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałków Sejmu i Senatu, prezesa Rady Ministrów i ministra obrony narodowej. Żołnierze występują w nim również podczas uroczystych spotkań służbowych, świąt rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych, mianowań na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnień żołnierzy orderami i odznaczeniami
mundur wyjściowy – noszony powszechnie jako podstawowa forma umundurowania żołnierzy zawodowych i słuchaczy szkół wojskowych w toku wykonywania codziennych obowiązków służbowych
mundur służbowy – noszony przez generałów oraz żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych w trakcie pełnienia służby i wystąpień w szyku zwartym podczas uroczystości państwowych
mundur polowy (ćwiczebny) – noszony przez żołnierzy w trakcie wykonywania zadań służbowych w ramach szkolenia bojowego oraz pełnienia służby wartowniczej (wewnętrznej i garnizonowej)
mundury roboczy – noszony w czasie obsługi uzbrojenia, sprzętu technicznego oraz wykonywania prac gospodarczych
mundury specjalne – noszony w trakcie pracy przy sprzęcie wymagającym wyposażenia ochronnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja praca będzie polegała na ukazaniu kroju/designu/projektu itp. najciekawszych mundurów. Do każdego munduru chciałbym opisać krótką historie, dlaczego wygląda tak a nie inaczej, jakie znaczenie miał w praktyce. Póki co nie jestem w żaden sposób ograniczony w tym temacie. Temat pracy narazie jest ogólny, nie mam jeszcze scharakteryzowanego punktu co dokładnie w nim umieszczę. Stawiam przede wszystkim na projekt ubrań. Dlatego feel free".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce jeszcze do swojego postu wyżej:
o mundurach (i nie tylko) przedwojennego WP od podszewki" możesz poczytać w broszurze Oficer" wydanej przed wojną, kiedyś była chyba w Do Broni"

Amerykańskie (i nie tylko) mundury są dość dobrze opracowane w książkach Osprey'a http://www.ospreypublishing.com/ przy czym nie wiem, jakiej są jakości (nie mam, a widziałem tylko te o amerykanach i były ok)

Sylwetki żołnierzy są raz na jakiś czas bardzo szczegółowo omawiane w Militariach XX wieku"

Wydaje mi się, że mógłbyś też napisać trochę na temat samego stricte munduru, tzn. kiedy kończy się mieszanina, a zaczyna się umundurowanie - czy w momencie odgórnej unifikacji, wprowadzenia ścisłych regulaminów dla wojsk/formacji, czy wystarczy z grubsza" określić ogólny wygląd i uzbrojenie wojaka.

Nie wiem, czy to będzie Cię interesowało (z powodów podanych wyżej) ale o rycerzach dość dobre jest opracowanie Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu" Andrzeja Nadolskiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nirven
Jak najbardziej mnie to interesuje, nie chce właśnie podawać wyłącznie mundurów z okresu XX czy XIX wieku. Musze jeszcze zdobyć informacje odnośnie wcześniejszych ubiorów i ich znaczenia. Dziękuje raz jeszcze wszystkim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zapomnij o przypisach do tych książek :) Praca licencjacka może być nieco krótsza niż magisterska, powinno wystarczyć ze 60 - 70 stron (chyba, że Twój promotor życzy sobie inaczej), wypadało by dać na każdej stronie po cztery- sześć przypisów bibliograficznych. Generalna zasada- im więcej przypisów na stronie, tym lepiej. Unikaj odnoszenia się do jednej pozycji kilka razy pod rząd (by Tamże" czy Ibidem" pojawiało się jak najrzadziej). Przeplataj po prostu odnośniki do rożnych prac. Czerp pełną garścią z czasopism- ilość odnośników znacząco się zwiększy. Blachy, czyli strony bez przypisów, robią fatalne wrażenie na recenzentach i komisji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie podchodzono z duza rezerwa do źródeł z netu (co zresztą pochwalam), poza tym ja pisałem magisterke a nie licencjat. W pracy kostiumologicznej nie może zabraknąć pozycji może trącącej myszką, ale fundamentalnej:

B. gembarzewski;
Żołnierz polski. Ubiór, uzbrojenie i oporządzenie wojska polskiego od XI wieku do 1831 roku (1960-1966, 4 tomy)

naturalnie winna się także znaleźć może tez juz anachroniczna, ale dalej najczęściej wykorzystywana:

Z. Bielecki (red.)

Wojsko Polskie 1939- 1945. Barwa i broń; Warszawa 1984

Z nowszych prac przydać się może nieoceniona publikacja

Mariusz Skotnicki (red.)

Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935- 1939; Warszawa 2009

Z innostrannych" publikacji polecam pracę traktująca o niemieckiej bluzie mundurowej:

Lurent Huart & Jean Philippe Borg

Feldbluse. The German soldiers field tunic 1933- 1945; Histoire & Collections 2007

A takze publikacje

Brian L. Davis

German Army. Uniforms and Insygnia 1933+ 1945, 1971, 1998

Brian L. Davis

Uniforms and Insygnia of the Luftwaffe (vol 1 and 2), 1991


Reszte znajdziesz w przypisach tych publikacji.

Czeka Ciebie naprawde duzo pracy, chyba ze zalatwisz sprawe po lebkach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zawężenie obszaru tej pracy, bowiem jeślibyś chciał opisać historię uniformu wojskowego na przestrzeni całych dziejów ludzkości to 60 stron, jakie planujesz przypominać będzie wypracowanie na potrzeby szkolnego kółka zainteresowań.

Uniformy pojawiają się już w starozytności. Ich rozkwit przypada na XVII- XVIII wiek, ale nawet w okresie średniowiecza zaznacza się tendencja do przynajmniej kolorystycznego ujednolicenia wojsk.

Piszę tutaj zresztą tylko o Europie. Weź pod uwagę Japonię czy Chiny- gdzie przykładano wielką wagę do uniformów wojskowych.

Jak widać nie masz pojecia o rozmiarze problemu więc radzę, abyś wybrał sobie węższy zakres dziejów- np. XVIII- XX wiek, zawężając tez obszar do samej Europy. I tak na tych marnych 60 stronach zdołasz upchnąć najbardziej reprezentatywne mundury, które wskażą tylko kierunki w rozwoju munduru.
Sugeruje zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty umundurowania:

a) funkcjonalność
b) walory estetyczne

Może warto byłoby okroić pracę i zająć się np. samymi walorami estetycznymi umundurowania, co też ułatwiłoby Tobie pomieszczenie się na 60 stronach.

Tak czy siak nie będzie to takie proste, jak się Tobie zdaje. Umundurowanie to temat rzeka i napisano na jego temat naprawdę dużo książek i artykułów. Czeka Ciebie wiele godzin w bibliotece...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie a propos artykułów. Polecam czasopismo naukowe

Studia do dziejów dawnego ubioru i uzbrojenia wojskowego"

W Twej pracy nie może się bez tego czasopisma obejść.

Pomyśl lepiej o jakims łatwym temacie...

pa pa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie