Skocz do zawartości

URSUS - traktor


krzysiek2407

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
C-45- polska wariacja na temat Lanz Bulldoga. Było parę modyfikacji tego modelu a ten konkretny z filmu jest nieco skundlony.
Napisano
URSUS C45-wyprodukowany po 1948 roku. Produkowany był do 1954. Odtworzona konstrukcja niemieckiego ciągnika LANZ-BULDOG z niewielkimi zmianami. Silnik jednocylindrowy, dwusuwowy z zapłonem samoczynnym od gruszki żarowej. Pojemność (jednego!) cylindra-10,3 litra. Cylinder ułożony poziomo. Chłodzenie termosyfonowe, czyli samoczynne bez pompy wody.
Skrzynia biegów; 6 biegów w przód, 2 wsteczne.
Początkowo (od 1947) C45 produkowany był wyłącznie na kołach stalowych.
Waga ciągnika 3840kg. Prędkość max.
w przód: I-3,3, II-4,4, III-5,9, IV 9,4, V-12,6km/godz.
do tyłu: I-4,1, II-11,9km/godz.
Brak danych n/t zużycia paliwa.
W 1959 rozpoczęto produkcje lekko zmodernizowanej wersji o oznaczeniu C451. W 1954r. produkcje przeniesiono do ZM w Gorzowie Wielkopolskim. Produkcji zaprzestano w 1964r.

C.
Napisano
Takiego Ursusika wykorzystali w którymś odcinku Czterech pancernych". Pamiętacie? To ten z kuchnią polową i co go Gustlik puśćił z bombkami. Szkoda maszynki.
Napisano
Pod Strzelcami Kraj. w Wielisławicach mieszka pan Leszek Nowak, który odrestaurowuje stare ciągniki, ma kilkanaście pięknych maszyn ale wiem że Ursus 45 to jego marzenie. Taki bombaj to istna perełka.
Napisano
C-45 to żaden arytas" i można je spotkac na wielu imprezach rolniczych. Może nie walają się za każdą oborą, ale jest ich naprawdę sporo. O pierwowzór czyli Lanz'a jest już trudniej.
Napisano
Ursus C-45 był polską adaptacją traktora Lanz Bulldog typ HR-8 serii D-9506 z 1936r. Pierwsze traktory Ursus zbudowane w 1947 miały skrzynię 3-biegową jak w Bulldogu serii D-9500 (bez przekładni przyspieszającej).
Średnie zużycie paliwa wg normy fabrycznej określone było na 260 g/KM/godz. – czyli ok. 14 l na godz.pracy. Oczywiście w zależności od rodzaju pracy i używanego paliwa stosowane były różne normy państwowe i branżowe np.IMER- orka średnia na glebach „żuławskich” – 30,1 kg/ha. Najczęściej stosowano normy opracowane przez zespół prof.Tadeusza Nowackiego.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie