Skocz do zawartości

Spis bitew polskiego Września


EAGLE11

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam!
Czytając książkę Apoloniusza Zawilskiego Bitwy Polskiego Września" trafiłem na informację, że w 1939 roku miało miejsce około 700 bitew i znaczniejszych potyczek" na terytorium Polski.Trochę mnie to zaskoczyło i mam pytanie... Czy istnieję jakiś spis ich wszystkich lub znacznej części? Nie koniecznie muszą być opisy przebiegu walk, chodzi przynajmniej o nazwy miejscowości...Książka? Jakaś strona internetowa?
PS:Używałem wyszukiwarki i nic ciekawego nie udało mi się znaleźć.
Pozdrawiam
Napisano
witaj.
Jeżeli chodzi o potyczki i bitwy, to fajnie sumuje to w swojej pracy Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku." Mjr. Marian Porwit.

Po zakończeniu każdego podrozdziału, bądź dnia jest wymienione, ile dana dywizja stoczyła bitew i siłą jakiego pododdziału..

Niestety w zwiazku z tym iż książka była wydana w głębokim PRL, nie będzie tam opisów ani sumy potyczek z sowietami, tak więc wschód sam musisz dopracować.

pozdro.
Napisano
No i do tego chyba trzeba sie zastanowic jak to wygladalo z drugiej strony plota tzn niemieckiej/sowieckiej/slowackiej. Bo to co dla nas jest cala bitwa dla Niemcow dosc czesto zapewne bylo pod-czescia wiekszej bitwy - dlatego ze oni przecietnie staczali walki wiekszymi oddzialami. Z drugiej strony u nich figuruja bitwy czy potyczki ktorych w polskiej historiografii nix bo byly stoczone z rozbitkami czy tez strzepami rozbitych oddzialow ktore juz nie za bardzo mialy moznosc utrzymywac odpowiednia dokumentacje (pieknie to zreszta ilustruje lustracja historiografii polskiej i niemieckiej na temat 2 bitew Seroczynskich - u nas sa zarejestrowane dwie bitwy/potyczki, u Niemcow kilka). Potrzebna wiec jest odporna definicja 'bitwy' a to wlasnie jest najtrudniejsze.

Czyli Porwit jest raczej punktem wyjsciowym i bardzo duzo roboty byloby do zrobienia. Rezultat takiego wysilku jednak bylby nad wyraz wazny i pozyteczny. Jak ktos madry powiedzial: Dopiero mozna powiedziec ze cos sie wie jak sie to cos policzylo (co prawda matematyk, ale jest w tym wiecej niz ziarno prawdy!).
Napisano
Jak słusznie napisał Kolega Gebhardt, najważniejsze chyba jest jak definiujemy potyczkę: bo czy np. stracie patroli czy patrolu z większymi siłami drgiej strony nazwiemy potyczką/starcie itp. zależy tylko od historyka i jego pnktu widzenia. Ktoś może nazwać jedną dużą bitwę bitwą własnie, a inny serią starć, tak jak (przykład nie polski, ale rosyjski, mam nadzieje że dobrze odda o co mi chodzi)
czy operacje Uran" i Mały Saturn" liczymy jako jedną (Stalingradzką), dwie (operacje właśnie), 3 (te 2+bitwa o Stalingrad), a nawet 4 (bo jeszcze ofensywa 4APanc) bitwy.
Mógłbyś podać w którym momencie jest taka informacja (chcę z ciekawości zerknąć w swoim egzemplarzu)
W Polskich źródłach o niektórych starciach może nie być mowy - np. nie zostały spisane w dokumentach, albo te dokumenty zaginęły.
Napisano
Ta informacja zawarta jest na ostatniej stronie pierwszych chwil wojny" (u mnie 32 strona I części). Wolałbym, żeby koledzy nie wdawali się w analizę tego co nazywamy bitwą a co nie, bo to nas do niczego nie doprowadzi...Chodzi mi po prostu o jakikolwiek zbiór nazw bitew/walk/potyczek czy jakkolwiek to inaczej nazwiemy...
Dziękuję bardzo za dotychczasowe odpowiedzi.
Napisano
Eagle - problem taki ze chcesz zliczyc dla przykladu polskie miasta a uznajesz za takowe miasta, wioski i pojedyncze domki czy nawet psa z buda. To wlasnie takie cos do niczego nie doprowadzi bo kazdy liczy cos innego i koncowa cyfra nic konkretnego nie okresla.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie