Jump to content

POSZUKIWANIA ZAGUBIONEGO SZTANDARU W LELOWSKIM LESIE


Recommended Posts

Śladami historii podążyło dziś 50 odkrywców z całej Polski. Wyposażeni w sprzęt elektroniczny i saperki metr po metrze przeczesywali lelowski las. Przyjechali, by znaleźć sztandar częstochowskiego 7 pułku artylerii lekkiej. 4 września został on rozbity pod Lelowem. Dokumenty i sztandar najprawdopodobniej zakopano. Dziś rozpoczęły się dwudniowe poszukiwania.
Wyglądają jak pogromcy duchów, drużyna do zadań specjalnych. Przeczesują metr po metrze. - Najbardziej fascynujący jest moment, gdy faktycznie jest sygnał na wykrywce i określone jest z jakiego materiału jest zrobiony znaleziony przedmiot. Wtedy wyobraźnia zaczyna pracować - mówi Agnieszka Gembalska, eksplolerka.

Odkrywczego bakcyla połknął min. Dawid Rembecki ze Szczecina. - Zaraził mnie tym dziadek. Pewnego dnia jak kopał w ogródku znalazł niemiecki karabin maszynowy, co skłoniło go do kupna wykrywacza metali - mówi. Teraz wspólnie jeżdżą po kraju i szukają. Szuka też Zbigniew Stefanik. - To jest droga
zabawa. Po pierwsze trzeba mieć samochód, który nadaje się do jazdy w terenie, a i paliwo do niego kosztuje nie mało. Po drugie potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a po trzecie dysponować wolnym czasem - mówi.

Dziś 50 śmiałków kopało w lelowskim Lesie, by znaleźć wojskowy sztandar. - Przestrzegam przed dotykaniem jakichkolwiek znalezionych przedmiotów - mówi Jerzy Karolczyk, Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne. To co tutaj kryje ziemia może być niebezpieczne. - Może gdzieś się znaleźć niewypał, dlatego też wszyscy Ci uczestnicy poszukiwań są ubezpieczeni, wykupiliśmy dla nich polisę ubezpieczeniową - mówi Karolczyk.

W 1939 roku nikt nie ubezpieczał garstki Polaków, którzy w tym lesie stoczyli bój z Niemcami. Czwarty września doskonale pamięta Franciszek Gadnicki, miał wtedy 13 lat. - Gdzieś koło 4 rano pociągły tam wojska, tabory, artyleria no i zaczęła się bitwa, która trwała około 2 godzin - mówi.

Po jego zakończeniu żołnierze z Częstochowy zakopać mieli symbole swojej jednostki. Teraz próbuje się odkopać tę historie na nowo. W sytuacji, gdy coś się znajdzie nie można być jednak w stu procentach
zadowolonym. - Wszystko niestety jest nielegalne w naszym kraju, więc nie można o tym otwarcie mówić - mówi Rembecki.

Kiedy odnaleziony zostanie pułkowy sztandar milczeć nikt nie zamierza. Póki co prawdę znają jedynie te drzewa - niemi świadkowie bitwy.

http://www.tvs.pl/informacje/27137/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information