Jump to content

Rekonstrukcja bitwy pod Krzywczą z 1939 r.


Recommended Posts

Słynne z doskonałych inscenizacji historycznych Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K.” ujawnia plany dotyczące tegorocznego widowiska. Będzie to wrześniowa rekonstrukcja bitwy pod Krzywczą z 1939 r.
Do tej pory PSRH dwa razy zorganizowało rekonstrukcję Planu Barbarossa, walk o Przemyśl we wrześniu 1939 r., bitwy o Stalingrad a ostatnio, w lutym br. deportacji na Sybir. Widowiska gromadziły od kilku do kilkunastu tys. widzów.
Rekonstrukcja bitwy krzywieckiej zaplanowana jest na 12 września (niedziela). W przeddzień 71. rocznicy tej bitwy. W inscenizacji weźmie udział ok. 500 rekonstruktorów i statystów.
W ramach projektu, oprócz samej inscenizacji zostanie przeprowadzonych wiele innych działań, zwłaszcza wśród młodzieży, przypominających o bitwie pod Krzywczą 13 września 1939 r.
Partnerami PSRH przy organizacji tego widowiska są stowarzyszenie "W Dolinie Sanu”, wójt Krzywczy, Gimnazjum w Krzywczy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Reczpola.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100720/IMPREZY01/696196132
Link to comment
Share on other sites

Omal z krzesla nie spadłem. :-)
Niezły zbieg okolicznosci gdyż w dniach 10-12 wrzesnia SH CYTADELA odbywa marsz historyczny szlakiem 11 Karapackiej DP. Właśnie przez pola bitwene pod Krzywczą i Łętownią :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)
Link to comment
Share on other sites

Hmmm. Informacja pojawila się trochę poza moją wiedzą i nie wiem za bardzo ktoją dodał, ale już poprawiam odrobinę nieścisłości.
Mianowicie może nie tyle słynne" co po prostu zawsze starające się, aby wszyscy byli zadowoleni, po drugie nie 500 rekonstruktorów i statystów a maxymalnie 160. Poza tym partnerem będzie także CK z Przemyśla, z którymi organizowaliśmy dwa nasze największe przedsięwzięcia.
Pytanie do Chlopaków z Cytadeli. Czy przy okazji tego, że będziecie organizować swój marsz nie wzięlibyście udzialu w boju? Mozemy dogadać szczegóły, załatwić Wam noclegi, wyżywienie itd. Co Wy na to?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam
Już podaję trochę szczegółów. Rekonstrukcja walk odbędzie się w pobliżu wzgórza 355 w Krzywczy. (Stoi na nim krzyż upamiętniający poleglych tam żołnierzy.)My walczymy na dole. Sama rekonstrukcja odbędzie się 12.IX o godzinie 15.00
Przyjazd grup w sobotę od godziny 12.00 do Ruszelczyc do Stanicy Harcerskiej Leśne Zacisze".
Program dni 11 i 12 IX roześlę do koordynatorów grup.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Witam

Bitwa, bitwa i po bitwie...
Chciałbym serdecznie podziekować wszystkim, którzy przyczynili się do wczorajszego sukcesu jakim niewątpliwei było w pełni zrealzowane przedsięwziecie.
Przede wszystkim organizatorom
- Panu Marszałkowi Podkarpackiemu Zygmuntowi Cholewińskiemu za patronat i wsparcie finansowe projektu
Panu Marszałkowi Bajdzie
- Panu Wójtowi Gminy Krzywcza Witoldowi Szpytmanowi za osobiste zaangażowanie we wszystkie prace zwiazane z przygotowaniami, za moknięcie w sobotę na deszczu, brodzenie po kostki w błocie, aby zapewnić rekonstruktorom i widzom dotarcie do pola bitwy. Za załatwienie noclegów, wyżywienia itd.
- Gosi i Januszowi Dachnowiczom za ogromne zaangażowanie w realizację projektu
- Dyrektorowi CK w Przemyślu Adamowi Halwie za pomoc i sprzęt nagłośnieniowy
Akustykom, Strażakom, Harcerzom z 77 SPDS, Harcerzom z Ośrodka Harcerskiego Leśne Zacisze, policji i wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji imprezy.
Teraz chciałbym podziękować:
- Kubie Myślukowi za przylot do nas w tak niesprzyjających warunkach pogodowych, poranny lot niedzielny i świetny występ, nalot bombowy i serię z broni pokładowej. wszyscy są zachwyceni.
- Pirotechnikom, czyli Arturowi i jego ekipie za profesjonalną i bezpieczną robotę. Pacować z Wami to zaszczyt
- Wyporzyczalni broni, pojazdów

Teraz rekonstruktorom.
Ciężko napisać komu przede wszystkim, bo wszystkim Wam należą się wyjątkowe podziękowanie za przyjazd i występ, ale pozwólcie, że wymienię jednak kilka osób. Ale to jak wrócę wieczorem, bo muszę pilnie gdzieś pojechać.
To do później.
Link to comment
Share on other sites

Jestem...
Tak więc serdecznie dziekuję Andrzejowi Gładyszowi za zebranie ludzi na polską stronę,
Darkowi Gładyszowi za świetne radzenie sobie w polu z wojskiem i pomoc.
krzyśkowi Musielakowi za przyjazd ze swoimi ludźmi mimo tak niesprzyjających warunków.
Wszystkim grupom, które wzięły udział w rekonstrukcji walk pod Krzywczą:
- Teatr Prima Aprilis ze Strzyżowa ( nieocenieni)
- SRH Wrzesień 39 ( sekcja polska i niemiecka)
- GRH Front
- 17 Inf. Div.
- GRH 3 Bastion Grolman :)
- Kampfgruppe Lisa
- SRH 9 pp Leg.
- GRH Pionierzy 40 pp Dzieci Lwowskich
- 545 Sperr - Division
Dziękuję także Jarkowi Antoszewskiemu i jego ludziom z Tomaszowa Lubelskiego za przyjazd i wsparcie.
Szczególne podziękowania i szacunek należą się SRH Cytadela, którego członkowie podjęli trud kilkudziesięcio kilometrowego marszu śladami 11 KDP, wzieli udział w uroczystościach w kościele w Babicach, na cmentarzu w Krzywczy oraz udział oczywiście w bitwie na lewej flance.
Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz bardzo serdecznie i do zobaczenia.
Link to comment
Share on other sites

Ze swojej i naszego Stowarzyszenia strony chciałbym podziękować Mirkowi i całemu PSRH X DOK za zaproszenie do współpracy po raz kolejny.

Cieszę się niezmiernie że po raz kolejny w tym sezonie mogłem spotkać tylu wspaniałych kolegów, zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony.

Szczególne podziękowania dla Henia, Wieśka, Marka, Jarka, Tomka i Darka oraz wszystkich kolegów z GRH za sprawną organizację oddziałów, porządek w garnizonie, dyscyplinę przy pobieraniu broni i na polu bitwy.

Mam nadzieję, że nikomu niczego nie brakowało i wszyscy wróciliście cali do swoich domów.

Do zobaczenia na kolejnej imprezie w Przemyślu, a wcześniej pewnie już za tydzień w Tomaszowie.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information