Jump to content

żandarmeria ss


Recommended Posts

Mam pytanko do znawców tematu:czy insygnia żandarmerii ss rózniły sie od np WH? Chodzi mi o to czy mieli identyczne ryngrafy, cuffbandy? W sklepie (znanym) widziałem np. ryngrafy z runami ss i cuffbandy z napisem fieldgendarmerie ss. czy to ma jakieś potwierdzenie historyczne czy to tylko adosna twórczość"?
Link to comment
Share on other sites

Ryngrafy były identyczne z tymi, jakich używała Feldgendarmerie WH. Wg regulaminu z 1942 roku orzeł SS na lewym ramieniu miał być zastąpiony orłem żandarmerii, ale rzadko różnie to bywało. Od 1942 r. cuffband był czarny, z napisem SS-Feldgendarmerie. Standardowo noszono naramienniki z pomarańczową waffenfarbe.
Link to comment
Share on other sites

Ryngrafy z runami to nie jest wytwór wyobraźni, jednakże przeznaczenie ich jest zgoła inne. Do informacji przedmówcy dodac by warto, że po 1944 roku, noszenie opaski SS Feldgendarmerie, zostało wycofane w ogóle, tymczasem opaska żandarmerii wg. wzoru armii noszona była pomiędzy rokiem 1940 a 1942, często jak dowodzą zdjęcia pod opaską dywizyjną.
co do orła na ramieniu to niestety było odwrotnie - do roku 1942 obowiązywał orzeł wzoru policyjnego w kolorze pomarańczowym (znowu fotografie pokazują, że jak zwykle w ss to nie było takie oczywiste). Po roku 1942 godło naramienne wzoru SS.
Link to comment
Share on other sites

Ryngraf z symbolem rodzaju wojsk, formacji etc. nosił zawsze chorąży pocztu sztandarowego (czyli ten który niósł sztandar), takoż samo było i w ss. Skłaniam się ku poglądowi, że ryngrafy takie w użyciu były mniej więcej do roku 1939, później nie było już okazji do defilad z pocztem sztandarowym
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information