Skocz do zawartości
  • 0

Co to jest?


janushew

Pytanie

Wykopek, brąz?, o wymiarach 8 cm x 5 cm, odlew, z drugiej strony płaski bez sygnatur. Jest to scena zabijania byka? ofiary z byka? chłopek" trzyma topór którym celuje w kark swojej ofiary. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie pada śnieg ( -2 C), ale świeci słońce, w sumie pełno śniegu w lesie i ziemia jest zamarznieta , nie nadaje się do kopania ,chyba że kilofem. Dziś nowootwarta ciekawa wystawa obrazów z galerii lwowskiej wstep jeszcze wolny , 2 ciekawe sceny batalistyczne z 1812 - Kossaków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopek, brąz?, o wymiarach 8 cm x 5 cm, odlew, z drugiej strony płaski bez sygnatur. Jest to scena zabijania byka? ofiary z byka? chłopek" trzyma topór którym celuje w kark swojej ofiary. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fanty! I to w Lasku Połnocnym!?
Ten orzel ma tez chyba monogram FRW co znaczyc powinno Fryderyk Wilhelm Rex (król). Zwroc uwage na sam dół monogramu - to właśnie stylizowane w". Ten pierwszy to oczywiście czytelne FWR. Gratuluje wykopkow!!!
pozdr, pomsee - dawniej z ulicy Górna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad datowaniem Twoich fantow. W sumie Fryderyków Wilhelmów było czterech i panowali od 1713 do 1861 (z przerwa na Fryderyka II Wielkiego 1740 - 1786). Pogrzebie troche w swoich szpargalach to może coś znajde.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że wg aktualnej ustawy dziedzictwem narodowym" może byc i pusta butelka po jabolu wrzucona dzień wcześniej przez żura w krzaki. Jest ona bowiem:
- dziełem człowieka lub związana z jego działalnością (jak najbardziej)
- stanowiąca świadectwo minionej epoki (wczoraj to już przeszłosć, a z lat 90' tych to na pewno)
- której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.(to jest tak uznaniowe że czemu nie)
W ustawie jest minionych epok, czy jakoś tak. Nie wiem czy jest za to definicja epoki.
No, chyba że chodzi o epoke lodowcową, bo teraz jest polodowcowa. Ale to już jakiś geograf/geolog musi sie wypowiedzieć.:DDDD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za dyskusję ,ale to dziedzictwo narodowe" znalezione jest na Ziemiach Odzyskanych - dokładnie ok. Słupska , narodu który to zrobił już tu nie ma!może nie będzie chciał odzyskać dziedzictwa .Może to rzeczywiście wyrób cechu rzeżniczego, czy nie było w czasach pogańskich? zwyczaju wykonywania figurki zabijanego zwierzęcia .... W pobliżu trafienia były znajdki z XIX w, w tym okresie teren ten był pastwiskami. Sam krój ubioru - sukmana? podobna do naszych polskich - pamiętam takie z Chłopów" Reymonta, przedstawienie twarzy jest bardzo proste - może jednak wcześniejsze.
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że to jest wcześniejsze.Coś niebardzo mi to pasuje na XVIIIw.Ta sukmana wygląda mi na przepaskę biodrową,może jakiś Rzym ? Coś mi to przypomina ,poszperam.
pozdrawiam Etam.
ps.Czy niejest to czesami wyposażenie grobowe?Sam niewiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XIX w. był tam poligon huzarski, odwiedzony podczas pokazu wojskowego przez Edwarda 7 ks. walii pozniej króla, cztery szwadrony 5 p. huz. ćwiczyły na Alte Reitzer Exerc. platz ( jest zaznaczony w jednym z Odrywców w rozdziale o pruskich Mestischblattach) -obecnie teren przed lotniskiem oraz ogródków działkowych, pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie