Jump to content

Kret - czyszczenie w roztworze


zabi

Recommended Posts

Witam!

Znajomy czyści stalowe fanty w samym roztworze kreta, nie w elektrolizie, tylko robi roztwór, wrzuca fant i szczotką po jakimś czasie, potem znowu kret i tak do skutku. Czyści ten specyfik jego do gołego metalu, żadnego nawet najmniejszego ogniska rdzy po tym nie zostaje, metal jest tak jakby wypolerowany, nie wygląda to jak po typowej elektrolizie. Pytanie, w takim razie po co robić elektrolize w krecie skoro w samym rozworze się to oczyści? Dwa, czy jest to dla fanta bezpieczne (ja nie sądze, ogólnie jestem przeciwny używaniu wynalazków typu kret do czyszczenia itp ale może się mylę i jest to bezpieczne?

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Nie, nic z tych rzeczy, wrzuca po prostu w roztwór, i nic nie ściemniam, sam na własne oczy widziałem. Dlatego się dziwie po co w tym robić elektrolize skoro sam roztwór to wyczyści
Link to comment
Share on other sites

ja robiłem próby domestosem na jakichś starych łuskach, i wszystko ładnie pięknie jeżeli sie co kilka minut przeciera, czyści, myje wodą itp. syf ładnie schodzi, ale... jak zostawić łuski w tym na godzine lub dwie, to zaczynają się dziać cuda niewidy, na dnie zaczyna osiadać sie biały muł, a łuski zaczynają zmieniac kolory, kolor zależy od rodzaju stopu, jedne zielone, jedne różowe. fakt faktem jest że ładnie syfy zeszły, tylko ja już wole łuske z syfami niż różową.
Link to comment
Share on other sites

Stosowanie steężonych zasad nie jest obojętne dla stali. Takie ługowanie stosowane jest często w procesie oxydacji > czyli pokrywaniu stali warstwą tlenków. Kidyś widzałem jak handlarz części motocyklowych moczył tak zardzewiałe elementy skrzyń biegów (i nie tylko). Była to jednak bardzo płytka korozja spowodowana zmoczeniem przez deszcz na moto bazarze. Mówił że trzeba pamiętać o wyjęciu, bo jak pozostawić na dłużej to wprawdzie wyglądają jak nowe ale nie trzymają wymiarów.
Wojtek
Link to comment
Share on other sites

Nic prostszego jak sprawdzić samemu - wystarczy wrzucic kawałek zardzewiałego pręta do kreta i zobaczyć co wyjdzie. Nie wiem co na to wszystko praktyka, ale teoria mówi, że w roztworach wodorotlenków żelazo nie ulega korozji, rozpuszczaniu itp. Ale to też można sprawdzić samemu - wrzucić do kreta kilka nowych gwoździ i zobaczyć czy je wyżre.
No w każdym razie taka kąpiel nie będzie bardziej agresywna od kwasu szczawiowego.
Link to comment
Share on other sites

Jak mówiłem już ładnie to czyści, straty w metalu jakieś chyba są ponieważ wygląda to tak jakby było przypolerowane. Pytanie tylko czy po iluś tam latach nie zemści się to powtórną korozją...
Link to comment
Share on other sites

tam gdzie jest żelazo to będzie rdza , tego procesu się nie uniknie, chyba że ktoś świetnie zakonserwuje fant. Wystarczy oczyszczony fant chwycić w dłoń i zostawić na porę godzin no i rdza na nowo się pojawi. A co do kreta to jest to kwas tak więc powierzchnia zostanie zniszczona.
Link to comment
Share on other sites

Typowy kret , który powinien być używany do elektrolizy/autolizy, to nie kwas tylko wodorotlenek sodu. Ale kret kretowi nierówny i widziałem też specyfik o nazwie kret" do usuwania kamienia i zawierający kwas amidosulfonowy.
Link to comment
Share on other sites

Kret - podchloryn (sól kwasu HClO) w roztworze wodorotlenku sodu (NaOH) z dodatkami np. Na2SiO3 (szkło wodne - hydrolizuje na NaOH i słaby kwas krzemowy H2SiO3, czyli jest dodatkowym źródłem alkaliów i wiąże jony metali oraz zmiękcza napięcie powierzchniowe)
Z powyższego wynika, że aktywnym indywiduum chemicznym są jony podchlorynu (ClO-), które działają utleniająco, NaOH stwarza odpowiednie warunki do ich działania (pH>9).
Hmm... Czyści świetnie wanny, wc, etc...korozje usuwa, ale ja wybrałbym do czyszczenia z korozji i konserwacji autolizę - NaOH i folia aluminiowa - wtedy zmienia się wartościowość Fe (żelaza) w związkach tworzących korozję, co niedobre odpada, co jeszcze dobre w miarę selektywnie zostaje.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information