Skocz do zawartości

1410 a 1610


zapominacz

Rekomendowane odpowiedzi

o sześćsetleciu bitwy pod Grunwaldem słychać już od jesieni ubiegłego roku, w lipcu w okolicach Grunwaldu odbędzie sie wiele imprez upamiętniających wydarzenie zakończonych wielką rekonstrukcją bitwy. będzie to napewno niezła lekcja historii dla młodszych pokoleń jak i dla tych starszych, mnie jednak zastanawia czemu wcale sie nie mówi o czterystoleciu wygranej polskich wojsk pod Kłuszynem, i zajęciu Moskwy, czy to jest aż tak mało istotne dla Polski żeby nawet w mediach o tym nie wspomniec. Polska ma bardzo piękną historie i powinno sie mówic o takich dokonaniach. Polska jako jedyny kraj zajął Moskwe i posadził na tronie swojego cara. I tak ciężko o tym wspomnieć?? Czy poprostu rząd nie chce narażać sie Rosjii?? chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kto pamięta o bitwie pod Koronowem? W szkole tego nie uczą, bo mało z obecnych auczycieli" historii wie, że taka bitwa miała miejsce (tak na marginiesie polski system edukacyjny jest na dnie już od dawna). Jak już poruszyliśmy rok 1410 to sugerowałbym jeszcze rekonstrukcję oblężenia zamku w Malborku (prawie bez załogi w momencie przybycia Jagiełły) wraz z merotyrycznym komentarzem dlaczego go nie zdobyto i musieliśmy się z Krzyżakami borykać jeszcze lat kilkadziesiąt. Można jeszcze szukać innych rocznic związanych z rokiem 2010, choćby 700 urodziny Kazimierza Wielkiego (jaki był, taki był ale to wielka postać w naszych dziejach), ale i tak Grunwald wysuwa się na pierwszy plan bo każdy o nim wie. Z ciekawostek możemy jeszcze uczcić 1200 rocznicę założenia miasta Cieszyn przez Bolka, Leszka i Cieszka. Przynajmniej taka rocznica nie będzie (oby)pretekstem do potrząsania szabelką" i pokazywania co to nie my", chociaż kto wie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koronowo, było kilkanaście /kilkadziesiąt/ dni?? po Grunwaldzie, już bez Litwinów.
Podobno bardziej krwawa niż Grunwald.
Tak przynajmniej utrzymują dziejopisowcy".
Wybaczcie, posiadam wiedzę cząstkową".
Też chciałbym wiedzieć więcej!!!
Info z Wiki za bardzo nie ufam.
Pozdrawiam.
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o Koronowo 30-40 km na prawie północ od Bydgoszczy.
A jeśli chodzi, o niewykorzystanie szans po Grunwaldzie, to przychylam się do opinii P. Jasiennicy.
Dlatego uważam całą odzinkę jagiellońską", za szkodników narodu polskiego, czyt. /Korony/
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla kolegi 41pp podaje moją literaturę odnośnie bitwy pod Koronowem. Jest to książeczka Piotra Derdeja Koronowo 1410" z serii Historyczne Bitwy wydana przez Bellonę. Możliwe że nie jest to najlepsze opracowanie, ale ma bibliografię i każdy może roszerzyć swoją wiedzę na niej się opierając.
Bitwa była toczona według prawideł zachodniej sztuki rycerskiej (pojedynki indywidualne, ustawienie w płot). Jako ciekawostkę dodam, iż dwa razy w jej trakcie ogłaszano rozejm i ponownie, po odpoczynku, podejmowano walkę. Straty po stronie Krzyżaków to około 800 zabitych i 300 jeńców (z 3500-4000 kombatantów), straty polskie nie są znane. Bitwa ta była sromotną porażką Krzyżaków, a właściwie to gości zakonnych, bo to oni przeważali w armii jaka stawiła nam czoła pod Koronowem, gdyż mieli oni nad nami dwukrotną przewagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie