Jump to content

Clinton Eastwood


Kurt

Recommended Posts

Clinton Eastwood, Jr w poniedziałek będzie obchodzić 80 urodziny, ten wybitny aktor, reżyser, kompozytor ur. 31 maja 1930 roku w San Francisco jest żywą dowodem na to że wiek nie jest przeszkodą by być aktywnym w swoim fachu.
Mimo wieku nie spoczywa na laurach i dalej można by powiedzieć że jest aktywny z jednej jak i z drugiej strony kamery.
Ostatnio mogliśmy go widzieć w filmie z 2008 roku pt. Gran Torino gdzie zagrał jako Walt Kowalski
a i jako reżyser nie próżnuje:
2009 - Niepokonany
2010 - Hereafter w trakcje realizacji.

W związku z urodzinami Kanał filmowy TCM poświęca Clintowi cały poniedziałek.
Na srebrnym ekranie zobaczymy następujące filmy:

Link to comment
Share on other sites

06:00
powtórka 11:30
Złoto dla zuchwałych 1970
Operacja lądowania aliantów w Normandii zostaje zakończona. Amerykańscy żołnierze otrzymują kilkudniowy urlop. Sierżant zwany Wielkim Joe (Telly Savalas) szuka dla swoich podwładnych miejsca odpowiedniego do odpoczynku i zabawy. Tymczasem jeden z jego ludzi, Kelly (Clint Eastwood), dowiaduje się od jeńca - niemieckiego pułkownika, że podczas wojny odpowiadał on za organizowanie transportów złota. Sztabki teraz są zdeponowane w banku we Francji. Kelly postanawia przejąć ten wojenny łup. Problem w tym, że fortuna znajduje się na ziemiach nadal okupowanych przez Niemców. Nie zraża to jednak odważnego żołnierza, który zbiera do akcji doborową grupę. Do Kelly'ego przyłączają się wojskowy zaopatrzeniowiec i jednocześnie mistrz lewych interesów Crapgame (Don Rickles) oraz zbuntowany dowódca czołgu, sierżant Oddball (Donald Sutherland). Przekonać daje się również Wielki Joe.

Link to comment
Share on other sites

08:40
Tylko dla orłów 1968
II wojna światowa. Amerykański generał, planujący inwazję aliantów w Normandii, trafia do niewoli Niemców. Jest więziony w zamku w Alpach - prawdziwej fortecy, do której niełatwo się dostać. Grupa komandosów otrzymuje zadanie uwolnienia tego ważnego wojskowego. By nie zdradził on wrogom ważnych informacji, muszą działać szybko. Misją dowodzą major Jonathan Smith (Richard Burton), amerykański porucznik Morris Schaffer (Clint Eastwood) i agentka wywiadu Mary Elison (Mary Ure). Wraz z podkomendnymi szczęśliwie dostają się do wnętrza twierdzy. Nie wszyscy jednak uchodzą z życiem. Wiele faktów wskazuje na to, że w grupie jest szpieg, który powiadomił hitlerowców o mającej się odbyć akcji odbicia jeńca... Film jest ekranizacją bestselleru Alistaira MacLeana i niewątpliwie jednym z najlepszych obrazów tego gatunku.

Link to comment
Share on other sites

14:00
Bronco Billy 1980
Bronco Billy (Clint Eastwood) prowadzi trupę cyrkową. Z programem o Dzikim Zachodzie, w którym występują piękne kobiety, przemierza kraj. Od pół roku interes nie idzie mu jednak najlepiej. Billy'emu brakuje pieniędzy nawet na wypłaty dla pracujących u niego dziewczyn. Pewnego dnia Bronco spotyka na stacji benzynowej piękną Antoinette (Sondra Locke), damę z wyższych sfer, którą mąż porzucił w noc poślubną bez grosza przy duszy. Postanawia ją zatrudnić. Nie przełamuje to niestety złej passy, co więcej interesy zdają się iść jeszcze gorzej. Przyłączenie się Antoinette do trupy Billy'ego zapoczątkowuje serię nieprawdopodobnych zdarzeń, od napadu na bank poczynając, na pożarze namiotu cyrkowego kończąc.

Link to comment
Share on other sites

16:15
Co się wydarzyło w Madison County 1995
Ameryka, lata 60. XX w. 40-letnia Francesca Johnson (Meryl Streep), mieszkająca w prowincjonalnym miasteczku Madison County, jest przykładną żoną i matką dorastających dzieci. W jej monotonne życie wkracza Robert Kincaid (Clint Eastwood), przygotowujący reportaż o zabytkowych mostach, z których słynie Madison County. Francesca, która podczas kilkudniowej nieobecności rodziny czuje się osamotniona, zaprasza go na herbatę. Od pierwszej chwili jest zauroczona przybyszem. Przypadkowa znajomość przeradza się w płomienny romans. Zakochany fotograf pragnie, aby kobieta odeszła od męża i wyjechała razem z nim. Adaptacja bestsellerowej powieści Roberta Jamesa Wallera pod tym samym tytułem. Meryl Streep za swoją rolę była nominowana do Oscara.

Link to comment
Share on other sites

18:45
Jak tylko potrafisz 1980
Potężnie zbudowany Philo Beddoe (Clint Eastwood) mieszka z przyjacielem Orville'em (Geofrey Levis) i sympatycznym orangutanem o imieniu Clyde. Dorabia sobie jako bokser, ale - chociaż wciąż jest jednym z najlepszych - poważnie myśli o zakończeniu sportowej kariery. Nie jest to jednak łatwe. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na doprowadzeniu do starcia Philo z najsilniejszym bokserem wschodniego wybrzeża - Wilsonem (William Smith). Powiązany z mafią bukmacher James Beekman (Harry Guardino) ma zamiar wzbogacić się na tym pojedynku. Aby zmusić Beddoe do kolejnego występu, zostaje porwana jego dziewczyna, Lynn (Sondra Locke). Kiedy przeciwnik poznaje przyczynę, dla której Philo zdecydował się walczyć, postanawia mu pomóc w uratowaniu ukochanej. Walka zostaje odwołana. Zaprzyjaźnieni bokserzy na oczach całego miasteczka postanawiają rozegrać honorową walkę na gołe pięści.

Link to comment
Share on other sites

21:00
Wyjęty spod prawa Josey Wales
Akcja filmu rozgrywa się pod koniec wojny secesyjnej. Grupa pijanych unionistów pod wodzą kapitana Terrilla (Bill McKinney) napada na farmę Joseya Walesa (Clint Eastwood). Zabijają mu żonę i synka, jego dotkliwie ranią. Poszkodowany w poszukiwaniu zemsty zaciąga się do bandy nielegalnych obrońców Południa, której przewodzi Bloody Bill Anderson (John Russell). Po jego śmierci dowództwo nad bandą obejmuje Fletcher (John Vernon), który namawia podkomendnych, by dobrowolnie oddali się w ręce zwycięskiej Unii. Mimo obiecanej amnestii dochodzi do masakry. Terrill morduje żołnierzy. Joseyowi udaje się uciec. Fletcher jest zły na Terrilla i jego ludzi, ale nic nie może zrobić, gdyż pod przysięgą ślubował posłuszeństwo unionistom. Teraz razem z nimi musi ruszyć w pościg za Joseyem.

Link to comment
Share on other sites

23:40
Brudny Harry 1971
San Francisco. Miasto terroryzuje seryjny zabójca Skorpion (Andy Robinson), który na swoje ofiary wybiera przypadkowe osoby. Wkrótce zbrodniarz sam kontaktuje się z policją. Informuje, kto będzie następną ofiarą i w zamian za odstąpienie od swojego zamiaru żąda okupu. Sprawę przejmuje bezwzględny dla przestępców inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), który ma dostarczyć okup. Jednak akcja kończy się niepowodzeniem. Skorpion zabija kolejną osobę i ucieka. Wkrótce porywa dziewczynkę. Za wskazanie miejsca jej przetrzymywania żąda 200 tysięcy dolarów. Inspektor Callahan kolejny raz umawia się z mordercą na przekazanie okupu. Dochodzi do bójki, ranny Skorpion ponownie ucieka. Harry zostaje oskarżony o pobicie bandyty i ukarany przez przełożonych. Tymczasem policja odnajduje zwłoki porwanego dziecka. Callahan wie, że psychopata zaatakuje znowu. Postanawia śledzić go przez całą dobę. Wkrótce Skorpion porywa szkolny autobus. Zdesperowany detektyw nie zamierza się już liczyć z nikim. Mimo zakazu szefów, wkracza do akcji. Postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. Postać Harry'ego Callahana uczyniła z Clinta Eastwooda gwiazdę pierwszego formatu. Później jeszcze cztery razy robił filmy opowiadające o przygodach inspektora.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information