Jump to content

Szelki do spodni


Recommended Posts

Witam.
Szukam informacji, zdjęć na temat szelek do spodni( tych pod bluzą mundurową) używanych w Wojsku Polskim w latach IIRP . Czy były to regulaminowe szelki określonego wzoru, czy też każdy stosował prywatne egzemplarze. Proszę o informację. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Całkiem sporo w temacie podpowiadają warunki techniczne spodni zołnierskich czy to piechoty czy kwalerii - otóz ani opis wykonawczy ani rysunki techniczne nie pokazują wogóle guzików do szelek.
Wniosek jest prosty - przepisowo było przewidziane noszenie spodni na pasku do spodni ( opisany w WT).

Oczywiscie zycie jest zyciem, szelek przepisy nie przewidywały ale takze ich noszenia nie zabraniały i zdaża się widywac czasem na fotografiach zolnierzy uzywajacych szelki ( cierpliwi znajdą pewnie te kilka fotek wsród tysiecy juz chyba zdjec na tym Forum).
Szelki do spodni ( zwykłe, najzwyklejsze szelki męskie, jakie były podówczas w handlu) można było kupować indywidualnie w sklepikach w kantynach na terenie jednostek. Istnieje piękna fotka dokumentyjaca taki fakt w ksiażce Prochowicza Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939".

Zalecenia odnosnie szelek do spodni mundurów oficerskich z kolei przyniesie lektura poradnika Oficer" z roku 1931.
Link to comment
Share on other sites

Na zachowanym egzemplarzu spodni lnianych letetnich oraz na drugim ezgemplarzu spodni oficerskich widziałem istny przekrój pasmanteryjny :-) niczym opowieść o gubieniu i doszywaniu guzików w kolejnych latach :-))))

Nie zdziwię się jeśli obie odpowiedzi będą prawidłowe.
O guziki do spodni czy bielizniane nie było w wojsku trudno - chocby dzięki społdzielnianym czy kantynowym sklepikom.
Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie mi off-top ale skoro Arturze wymieniles poradnik 'Oficer' (najwyrazniej skierowany do plebejuszy ktorych wielu 'niestety' znalezlo sie w korpusie oficerskim) - czyz nie jest to piekny przekroj przesadow klasowych owczesnego wieku i dowod jak wiele do nich przykladano wagi :)?

Pare kwiatkow utkwilo mi w glowiem, w tym: oficer nie powinien, o ile to mozliwe stac w kolejce, a najgorszym wypadku postawic tam sluzacego z ktorym mial sie wymienic gdy sluzacy dotarl do celu. Etykieta komu i jak sie ustepuje miejsca w tramwaju byla tak skomplikowana ze sugerowano nie zaprawionemu w tych zawilych materiach oficerowi w tramwaju stac, a ze podroz tak plebejska forma transportu jak przepelniony tramwaj nie licowala z honorem oficera, tramwaj najlepiej wogole unikac i isc piechota!

A juz pokazanie sie na ulicy, o zgrozo, popychajac wozek z dzieckiem, bylo grzechem niewybaczalnym :).
Link to comment
Share on other sites

Uściślając. Szelki nie były uwzględnione w regulaminowym umundurowaniu, ale były tolerowane, jako element indywidualnego wyposażenia. Czy ktoś ma jakieś informacje na temat paska do spodni? Wiem że w Nowym Przeglądzie Kawaleryjskim" bodajże nr.3 są na ten temat informacje. Niestety nie mogę tego znależć w necie, a czasopisma nie mam. Czy ktoś może mi podesłać na ten temat informacje: brzydas@wp.pl
Z góry dziękuje.
P.S.
Temat poruszyłem z prozaicznego powodu. Mam za luźne spodnie w pasie w bryczesach( troszkę schudłem )Chcę to jakoś rozwiązać zgodnie z realiami.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information