Jump to content

Świekatowo


Recommended Posts

2 września 1939 roku w Świekatowie i okolicach dochodzi do walk 50 pp z oddziałami Wehrmachtu, w wyniku której ginie 210 polskich żołnierzy."

Krótki cytat z wikipedii. Relacja znana też z kilku książek historycznych i opracowania zbiorowego odnośnie polskich mogił wrześniowych.

Teraz pytanie: Czy ktoś działał może w tej okolicy? Z tego co pamiętam z dzieciństwa to w lasach między Janią Górą, a Suchą na Pomorzu znajdowało się całkiem sporo amunicji różnego kalibru, leżącej niemalże na powierzchni ziemi. W całym kompleksie znajduje się również szereg mniejszych i większych zasadowych bagienek gdzie coś znajdować by się mogło. Ktoś coś znalazł? Jeżeli byście planowali jakieś poszukiwania to z chęcią bym się zabrał jak z uczelni na badania terenowe zjadę. Jechać i tak muszę, a mógłbym parę miejsc pokazać...

Dodatkowo w pobliskim Serocku poza znaną masakrą" doszło podobno również do starć polskiej piechoty z niemieckimi jednostkami zmotoryzowanymi...
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za info. Tak podejrzewałem, że w korytarzu pomorskim jedyne nie zbadane jeszcze miejsca to te, które znalazły się pod wodą podczas napełniania zbiornika koronowskiego lub głębsze bagniska ;)
Link to comment
Share on other sites

Hehehe... no tak. Chociaż woda w tamtym wypadku odpowiada opisami za rzadkie by orać, za gęste by ryby łowić". Bardziej to zabagnione niecki terenowe, z dużą ilością materii organicznej i wysokim pH. W sam raz by coś zakonserwować ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 9 months later...
Jeżeli któryś z kolegów natrafił na polskie nieśmiertelniki w rejonie Świekatowa (Zalesie, Jania Góra, Szewno, Błądzim...) bardzo bym prosił o przesłanie odczytanych danych z tychże i podania rejonu znaleziska. Może być poprzez e-mail.

Będę zobowiązany.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information