Skocz do zawartości
  • 0

Łuska 1906 r. Legionowa?


EAGLE11

Pytanie

Witam!
Na pobojowisku pierwszej wojny znalazłem ciekawą łuskę, a mianowicie wygląda jak zwykły 8x50mm Mannlicher jakich na pęczki u mnie, w pionowej linii rok (1906), na górze miesiąc (II), a w miejscu symbolu producenta coś dziwnego...coś co sprawia że odczuwam dziwną sympatię do tej łuski ;)
Czy to na prawdę może być polski Orzeł?

PS:Niestety dokładnego zdjęcia symbolu nie jestem w stanie zrobić, siostrze się wyjechało i zabrała aparat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Na pobojowisku pierwszej wojny znalazłem ciekawą łuskę, a mianowicie wygląda jak zwykły 8x50mm Mannlicher jakich na pęczki u mnie, w pionowej linii rok (1906), na górze miesiąc (II), a w miejscu symbolu producenta coś dziwnego...coś co sprawia że odczuwam dziwną sympatię do tej łuski ;)
Czy to na prawdę może być polski Orzeł?

PS:Niestety dokładnego zdjęcia symbolu nie jestem w stanie zrobić, siostrze się wyjechało i zabrała aparat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polacy walczący w I wojnie światowej używali takiej samej broni jak wojska danego zaboru. Tak więc żołnierze walczący w jednostkach zaboru rosyjskiego używali karabinów Mosin oraz rewolwerów Nagant. Oprócz tego armia rosyjska używała karabinów obcego pochodzenia takich jak japońska Arisaka kaliber 6,5mm oraz amerykański Winchester 1895 dostosowany do rosyjskiego naboju 7,62x54. Armia Ausro- węgierska używała karabinów Mannlicher 95 w odmianie dla piechoty oraz dla kawalerii. Z broni krótkiej w użyciu armii Austro- węgieskiej były pistolety Steyr 1912 oraz rewolwery Gasser.
Oczywiście nie będę tu wymieniał wszystkich typów broni używanych w pierwszej wojnie światowej przez polskich żołnierzy. Jest sporo literatury na ten temat tak więc czytać czytać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie