s_boj Napisano 5 Maj 2010 Autor Napisano 5 Maj 2010 Mam pytanie. Czy istnieje jakiś wykaz osób odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski? Chodzi mi o okres powojenny i możliwość przeczytania kto i za co.
Cronos Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 W okresie powojennym nie istniało pojęcie za co". Po prostu dawali. O wykazie niestety nie słyszałem, ale na pewno taki musi istnieć.
Czołg_7TP Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 W okresie powojennym Krzyż Kawalerski OOP, był nazywany chlebowym". Posiadając to odznaczenie dostawało się dodatek do emerytury w wysokości chyba 10-15%. Otrzymywali go zasłużeni pracownicy dużych zakładów, na wniosek dyrektora. Prężni aktywiści POP, na wniosek sekretarza. Aktywni ORMO-wcy, jak również wyróżniający się naukowcy, artyści, a nawet za długoletnie pożycie małżeńskie.Zbiorowego spisu chyba raczej nie ma. Trzeba szukać po różnych archiwach. Przy nadaniach nie ma informacji za co odznaczenie otrzymał. Jedynie we wnioskach o nadanie, wnioskujący musiał napisać za co.
coe Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 Decyzje o nadaniu orderów i odznaczeń publikowane są w Monitorze Polskim". Zawierają one listę osób odznaczonych poprzedzoną najczęściej enigmatycznym uzasadnieniem typu: a zasługi"…Dla przykładu dwa uzasadnienia z różnych okresów:Monitor Polski Rok 1954 Nr 110 Pozycja 1543a zasługi w pracy zawodowej w dziedzinie transportu kolejowego odznaczeni zostają:"Monitor Polski Rok 2010 Nr 24 Pozycja 221a wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej odznaczeni zostają:"Obawiam się, że zbiorowego wykazu Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski nie znajdziesz, więc pozostaje ci przekopanie się przez poszczególne dokumenty, czyli:arządzenie Prezydenta RP o nadaniu..." - czasy BierutaUchwała Rady Państwa o nadaniu..." - czasy PRLPostanowienie Prezydenta RP o nadaniu..." - czasy obecne
pawelsamotyha Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 W latach 1945-1989 nadano 614071 Krzyzy Kawalerskich OOP.Przeszukanie wykazu odznaczonych w Monitorze Polskim wydaje mi sie niemozliwe.Podejrzewam ze czesci monitora juz nie ma poprostu poszly na przemial.Krzyz Kawalerski nie byl nadawany za dlugoletnie pozycie malzenskie.Do 1960 roku nadawano Zloty Krzyz Zaslugi,a po tym roku nadawano juz Medal Za Dlugoletnie Pozycie Malzenskie,ktory nadawany jest do dzis.
coe Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 Gdyby chodziło o Monitory Polskie" wydane przed 1940 to faktycznie jest pewien kłopot z ich kompletnością. W przypadku wydań powojennych takiego problemu nie ma:http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wmpTyle że potrzeba dużo samozaparcia dla ich przejrzenia, bo większość to skany, których żadna wyszukiwarka nie przefiltruje. :)
s_boj Napisano 6 Maj 2010 Autor Napisano 6 Maj 2010 Polonię Restitutę dostał mój nieżyjący już Dziadzio. Nie wiem tylko, czy miało to związek z pracą na poczcie (jako listonosz w latach 1938-1950 - więc w wolnej Polsce, potem za Niemca i na końcu za sowieta), czy też może z racji tego, że przez długie lata pełnił funkcję sołtysa w swojej rodzinnej wsi. Dziadzio nigdy nie należał do PZPR, gardził czerwonymi, a z ukochanej pracy na poczcie zrezygnował, bo wtedy nawet od listonosza wymagano, żeby był stachanowcem. Zdaję sobie sprawę z upadku znaczenia tego Krzyża w PRL-u, ale mimo wszystko Restituta, to Restituta i fajnie by było wiedzieć.
pawelsamotyha Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 http://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Odrodzenia_Polski Popatrz sobie tu z tym ze to jest wersja obecnie obowiazujaca
coe Napisano 6 Maj 2010 Napisano 6 Maj 2010 Tak sobie myślę, że poszukiwania warto rozpocząć od przyjrzenia się legitymacji Orderu. Jest w niej wskazany wprost akt prawny na podstawie, którego nadano odznaczenie – na załączonym przykładzie Uchwała Rady Państwa z 23 stycznia 1960 r."
s_boj Napisano 9 Maj 2010 Autor Napisano 9 Maj 2010 no właśnie problem polega na tym, że zachował się sam krzyż i nikt z rodziny nie kojarzy, gdzie podziała się legitka :)
archei Napisano 8 Marzec 2011 Napisano 8 Marzec 2011 mam podobny problem z medalem dziadka ale pytanie takie jeżeli medal został nadany uchwała rady państwa z 23 styczna 1960 roku (jak w w/w legitymacji) to kiedy ta informacja ukazała się w Monitorze Polskim po jakich datach szukać ?
pawelsamotyha Napisano 8 Marzec 2011 Napisano 8 Marzec 2011 Pisalem juz gdzies tu na forum. Wnioski odznaczeniowe po wypelnieniu posiadaly klauzule tajne lub poufne,takze nie wiem czy gdzies beda dostepne takie informacje.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.