Jump to content
  • 0

Mannlicher - szkolny nabój


zmija

Question

Recommended Posts

a ja nie jestem pewien, bo ten nabój vis co podlinkowałeś siedzi w całości jak normalny pocisk i nic nie wystaje. Zaś ten mannlicherowski ma ten pocisk" znajdujący się na kryzie, tak jakby łepek od gwozdzia. Poza tym jest bardziej wypukły. Ale może się mylę ;)
Link to comment
Share on other sites

Nie jest powiedziane że wszystkie i zawsze przez cały okres produkcji wyglądały tak samo jak na foto,tak samo jak zwykła amunicja różniła się kształtem kryzy czy pociskiem,biciami...
Pozdro.

Naboje tego typu wykorzystywano też do odpalania Austro-Węgierskiego 14 cm Miotacza min.
Link to comment
Share on other sites

A mnie zastanawia własnie ta informacja z http://www.municion.org/ odnośnie tego naboju który wkleił vis1939. W opracowaniu P. Jaskółowskiego na stronach 166 - 167 znalazłem taką rycinke i opis: Półprzekrój przez nabój Wz 1893 stosowany do karabinów systemu Mannlicher do wystrzeliwania granatów. I cytat z tekstu: [...] większość granatów była przystosowana do wystrzeliwania z karabinów. Funkcję tę realizowano poprzez dodanie do granatu stalowego pręta wkładanego następnie do przewodu lufy, który pozwala na jego wystrzelenie przy użyciu ślepego naboju karabinowego na znaczną odległość. [...] "

Np. tutaj: http://www.municion.org/8mann/ZeitzunderG.gif

Na schemacie nie widać tego dekielka" zamykającego łuskę. Zastanawia mnie jaką on miał spełniać funkcję przy wystrzale?

W tym wątku szczurek_1979 pokazywał ślepy nabój: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=668665#1037955 . I to własnie mnie zastanawia, czy to aby nie taki ślepak" był stosowany do strzelania granatmi z karabinów i miotaczy min?

Pozdrawiam W

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information