Skocz do zawartości
  • 0

Mannlicher - szkolny nabój


zmija

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

a ja nie jestem pewien, bo ten nabój vis co podlinkowałeś siedzi w całości jak normalny pocisk i nic nie wystaje. Zaś ten mannlicherowski ma ten pocisk" znajdujący się na kryzie, tak jakby łepek od gwozdzia. Poza tym jest bardziej wypukły. Ale może się mylę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest powiedziane że wszystkie i zawsze przez cały okres produkcji wyglądały tak samo jak na foto,tak samo jak zwykła amunicja różniła się kształtem kryzy czy pociskiem,biciami...
Pozdro.

Naboje tego typu wykorzystywano też do odpalania Austro-Węgierskiego 14 cm Miotacza min.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia własnie ta informacja z http://www.municion.org/ odnośnie tego naboju który wkleił vis1939. W opracowaniu P. Jaskółowskiego na stronach 166 - 167 znalazłem taką rycinke i opis: Półprzekrój przez nabój Wz 1893 stosowany do karabinów systemu Mannlicher do wystrzeliwania granatów. I cytat z tekstu: [...] większość granatów była przystosowana do wystrzeliwania z karabinów. Funkcję tę realizowano poprzez dodanie do granatu stalowego pręta wkładanego następnie do przewodu lufy, który pozwala na jego wystrzelenie przy użyciu ślepego naboju karabinowego na znaczną odległość. [...] "

Np. tutaj: http://www.municion.org/8mann/ZeitzunderG.gif

Na schemacie nie widać tego dekielka" zamykającego łuskę. Zastanawia mnie jaką on miał spełniać funkcję przy wystrzale?

W tym wątku szczurek_1979 pokazywał ślepy nabój: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=668665#1037955 . I to własnie mnie zastanawia, czy to aby nie taki ślepak" był stosowany do strzelania granatmi z karabinów i miotaczy min?

Pozdrawiam W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie