Jump to content

Saperki w Wojsku Polskim


Recommended Posts

Dość fajnie temat porusza A.Smoliński w artykule But saperski wz 31" opublikowany w czasopismie Mars" - rok 2000 lub 2002 ( pisze z pamieci).
Jest to najobszerniejsze opracowanie nt saperek wz 31 i spraw tarktujacych o polskich butach wojskowych wogóle jakie mialem okazje poznac.
Prócz saperek wz 31 istnialy takze saperki wz 25 oraz osatatni model opracowany pod koniec lat 30 - wykazujacy nowatorskie cychy kontrukcyjne jak w trzewikach wz 38/39, dotychczas szerzej nie opisywany ( egzemplarz na wystawie w zbiorach Muzeum Katyńskiego).

Typ buta obecny w WP w słuzbie łacznosci ( nie dotyczy plutonow lacznosci w pułakch pichoty), w słuzbie saperskiej ( nie dotyczy plutonow pionierów w pułkach piechoty), w broni pancernej,w marynarce wojennej,w kompaniach wartowniczych, w artylerii przeciwlotniczej, w kompaniach ckm niektórych pułków piechoty( np tak było w warszawskim 36 ppLA - wg relacji ówczesnego oficera pułku -por.J.Kuropieski). Istnieje tez informacja o wydawaniu tego typu obuwia w czasie mobilacji w niektórych rezerwowych dywizjach piechoty, ale skala zjawiska oraz wskazanie które to konkretnie jednostki jest trudne do okreslenia.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
A jak było we wcześniejszym okresie? Zapewne pułki o rodowodzie wielkopolskim na wyposażeniu miały Marschstiefel M1866. Wydaje mi się, że buty wz. 31 w jakimś tam stopniu wykorzystują ten wzór. A jak to się miało z saperkami wz. 25?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information