KsięstwoCieszyńskie Napisano 19 Kwiecień 2010 Autor Napisano 19 Kwiecień 2010 Witam,szukałem na forum ale nie znalazłem nic jednoznacznego. Czy koledzy wiedzą coś na temat saperek w Wojsku Polskim, zwłaszcza w kampanii wrześniowej? Jakie jednostki, czy pododdziały nosiły saperki? Jak takie saperki wyglądały?Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam,KC
ArturSz Napisano 19 Kwiecień 2010 Napisano 19 Kwiecień 2010 Dość fajnie temat porusza A.Smoliński w artykule But saperski wz 31" opublikowany w czasopismie Mars" - rok 2000 lub 2002 ( pisze z pamieci).Jest to najobszerniejsze opracowanie nt saperek wz 31 i spraw tarktujacych o polskich butach wojskowych wogóle jakie mialem okazje poznac.Prócz saperek wz 31 istnialy takze saperki wz 25 oraz osatatni model opracowany pod koniec lat 30 - wykazujacy nowatorskie cychy kontrukcyjne jak w trzewikach wz 38/39, dotychczas szerzej nie opisywany ( egzemplarz na wystawie w zbiorach Muzeum Katyńskiego).Typ buta obecny w WP w słuzbie łacznosci ( nie dotyczy plutonow lacznosci w pułakch pichoty), w słuzbie saperskiej ( nie dotyczy plutonow pionierów w pułkach piechoty), w broni pancernej,w marynarce wojennej,w kompaniach wartowniczych, w artylerii przeciwlotniczej, w kompaniach ckm niektórych pułków piechoty( np tak było w warszawskim 36 ppLA - wg relacji ówczesnego oficera pułku -por.J.Kuropieski). Istnieje tez informacja o wydawaniu tego typu obuwia w czasie mobilacji w niektórych rezerwowych dywizjach piechoty, ale skala zjawiska oraz wskazanie które to konkretnie jednostki jest trudne do okreslenia.
robertRobin88 Napisano 14 Czerwiec 2010 Napisano 14 Czerwiec 2010 Z tego co ja wiem to saperki posiadali żołnierze KOP Berezwecz pod Węgierska Górka... Też sie tym interesuje ponieważ odtwarzam w/w żołnierza i szukam zdjęć.Saperki posiadali też w 2 Morskim Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej..
pi.ko Napisano 5 Kwiecień 2011 Napisano 5 Kwiecień 2011 A jak było we wcześniejszym okresie? Zapewne pułki o rodowodzie wielkopolskim na wyposażeniu miały Marschstiefel M1866. Wydaje mi się, że buty wz. 31 w jakimś tam stopniu wykorzystują ten wzór. A jak to się miało z saperkami wz. 25?
pi.ko Napisano 5 Kwiecień 2011 Napisano 5 Kwiecień 2011 A artykuł dr. Smolińskiego jest dostępny także w sieci:http://www.home.umk.pl/~asm/art3.html
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.