Jump to content
  • 0

Zapalnik z granatu ?


dv6000

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

UZRGM - czyli Uniwersalny Zapalnik Ręcznych Granatów,M oznaczało modyfikowany lub modernizowany" - tak naprawdę, chociaż po polsku oznacza to dokładnie to samo, w oryginale skrót tłumaczy się jako унифицированный запал к ручным гранатам", w końcu te zapalniki są wytworem myśli technicznej radzieckich konstruktorów: E.M. Wiceni i A.A. Biedniakowa.

PS. Nawiasem mówiąc, ten zapalnik był stosowany nie tylko w F-1 i RG-42.
Link to comment
Share on other sites

UZRGM to typ lub rodzaj zapalnika jeśli dobrze pamiętam, a F-1 i RG-42 to Nazwy granatów. Pytanie odnośnie z mojej strony, czy dało by radę jakoś określić z którego to dokładnie granatu zapalnik ? Jeśli w obu granatach były identyczne zapalniki no to raczej jest to niemożliwe.
Link to comment
Share on other sites

Widzę specjaliści jeden lepszy od drugiego. Możliwe, że są to zwłoki zapalnika UZRGM (UZRG i UZRGM to dwa różne zapalniki - wprawdzie różnią się niewiele). Ten zapalnik był uniwersalny (jak zresztą wskazuje rozwiniecie skrótu UZRG). Zapalnik ten był zatem stosowany tak w RG 42 jak i w F1 (również w innych granatach) i nie da się określić z którego konkretnie granatu on pochodził.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information