Skocz do zawartości

Archeologia lotnicza w Polsce


wojtekA

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem ostatnio Anglika, który opowiedział mi o niesamowitych możliwościach archeologii lotniczej.Twierdził, że obszar jego kraju jest systematycznie przeczesywany z powietrza przez archeologów w ramach jakogos narodowego programu. Mają duże sukcesy.
Ciekawe, czy u nas w Polsce również coś w tej mierze sie czyni.
Latanie jest coraz bardziej popularne i ze zwykłej motolotni mozna już bardzo dużo odkryć (slady po transzejach, zakopanych wojennych wrakach i ślady po kraksach lotniczych).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Archeologia_lotnicza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z lepszych metod to baloniarstwo. Warto dodac ze najbardziej wdzieczne sa poszukiwania robione podczas suszy. W moim lokalnym parku w Londynie widac wowczas bylo jak na dloni zarys wykopow drugo-wojennych pod ciezkie dziala p-lot, ale co ciekawsze pokazaly sie zarysy okopow z 1WS. Jak sie okazalo byl tam skrzetnie wowczas otoczony tajemnica, poligonik doswiadczalny artylerii, co bylo olbrzymnia rewelacja dla lokalych i wogole historykow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem kiedyś udział w pracach archeologicznych przy grodzisku pod Ostrowem Wlkp., które zostało zlokalizowane dzięki zdjęciom satelitarnym. Na zdjęciach pola był zauważalny okrąg,a na wizji lokalnej w okolicy znaleziono fragmenty naczyń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce od dawna stosuje się tą metodę badawczą.
Nawet poszukiwacze prowadza taka działalnośc na zlecenie Instytutów archeologii i innych inwestorów.
W tej chwili zakonczylismy projekt zdjęciowy w Bałakławie na Krymie dla ekspedycji archeologicznej Ukraińsko-Polskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz:
Jerzy Gąssowski  archeologią za pan brat", rozdział V pt. Archeologia z powietrza".
I cytat, wprawdzie nie dotyczący Polski:
Pierwsze zdjęcie lotnicze stanowiska archeologicznego zostało dokonane z wojskowego balonu w Anglii w 1906r. (....)"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie