Jump to content

Zestrzelony niemiecki samolot - wrzesień 1939


Recommended Posts

We wrześniu 1939 roku, w okolicy Mszczonowa - dokładniej w okolicy wsi: Piekary, Lindów, Podlindowo, Piekarowo - został zestrzelony niemiecki samolot. Czy ktoś z Was słyszał coś o takim fakcie? Może ktoś posiada dokładniejsze i oficjalne informacje na ten temat? Może w dokumentach lub książkach, wspomnieniach coś o tym jest wspomniane?

Z moich ustaleń wynika, że samolot został zestrzelony przez dwa polskie samoloty. Można domyślać się, że niemiecki aeroplan to był bombowiec bowiem polskie, atakujące go były znacznie mniejsze. Dodatkowo jego załoga składała się z więcej niż 2 osoby. Niektórzy z niemieckiej załogi przeżyli , inni nie.

Jeśłi ktoś ma jakiekolwiek informację to bardzo proszę o nie.
Link to comment
Share on other sites

Wg Emmerling 'Luftwaffe nad Polską', cz. II 6 IX na południowy zachód od miasta Piekary 3 P.11c zestrzeliły He.111P (5J+DL) z I./KG 4. Olt. Freudenberg, Uffz. Weber, Uffz. Damm zginęli. Czwarty członek załogi - Ogefr. Pätzold został wzięty do niewoli i następnego dnia zamordowany przez Wojsko Polskie strzałem w głowę podczas ewakuacji miasta. Drugi He.111P (5J+CL) spadł w okolicach Grójca (za Przesławicami). Cała załoga (Uffz. Ambrosius, Uffz. Schuy, Ogefr. Riedel, Uffz. Sailer) zginęła.

Wg. Cynk 'Polskie lotnictwo myśliwskie w boju wrześniowym' 3 P.11c z dyonu III/6 (ppor. Główczyński, plut. Prętkiewicz, kpr. Urbańczyk) zgłosiło zestrzelenie 2 He.111 (Główczyński samodzielnie, Prętkiewicz i Urbańczyk drugiego zespołowo). Z pewnością jedno ze zgłoszeń odpowiada He.111 spod Piekar, a drugie spod Przesławic.


Andrzej
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Andrzeju, wielkie dzięki za te informacje. Są dla mnie i kilku innych osób niezwykle cenne. O tym zamordowaniu to nie wiadomo do końca jak było. Od naocznych świadków słyszałem nieco inny opis ale chyba nie ma co już tego roztrząsać...

Jeszcze raz bardzo dziękuję i gdyby pojawiły się jakieś inne informacje to bardzo prosze o wklejanie ich w tm wątku.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Witam.Vincent ja słyszałem o miejscu upadku tego samolotu w miejscu gdzie dziś stoi kapliczka lecz po drugiej stronie drogi.Miejsce to skrzyżowanie w Piekarach na Zimnice.Słyszałem to od mieczkanki Piekar.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information