Skocz do zawartości

Cytadelowcy poznan


Manierkarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Czy były jakieś spisy cytadelowców ?? Czyli kto w jakim był plutonie itp ?? Moj dziadek cały czas mi opowiada o walkach w poznaniu, miał wtedy 10 lat :) Dwoch moich wujkow" (braca) zostało siłą wziętych do rusków za mięso armatnie na cytadele. Zostali rozerwani razem przez rosyjski pocisk. Zostały z nich strzępy, obu wsadzili do jednej trumny. Podobny w momencie śmierci trzymali się za ręce... Moj pradziadek schował brata mojego dziadka w szafie i jak go ruski znaleźli do moj pradziadek wyskoczył na nich z siekierą :) Miał zostać roztrzelany ale płacz mojej prababci i jej dzieci przebłagał ruska. Pradziadek też z historią- weteran 1 wiojny w armi niemieckiej,powstaniec wielkopolski i śląski. Podoficer żandarmeri, nie wiem czy brał udział w wojnie polsko bolszeickiej :)
Proszę aby ten temat służył za skarbnice wiedzy cytadelowców z poznania.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcącego nic trudnego:)
Serio, siedzę w tym od dawna i wystarczyło poszperać w mądrych książkach i wyszło na to, że to jedyne osoby o tym samym nazwisku, różnica lat stosunkowo niewielka (7 lat). Zatem bracia.
Będę wdzięczny jeśli uda ci się coś więcej wydobyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

@mr_mustard - napisał -Serio, siedzę w tym od dawna i wystarczyło poszperać w mądrych książkach i wyszło na to, że to jedyne osoby o tym samym nazwisku, różnica lat stosunkowo niewielka (7 lat)"
Na foto, stok Cytadeli, Cmentarz Cytadelowców.
Może na foto słabo widać.
Bolesław Malczewski *05,11,05 +22,02,45
Konstanty Malczewski *08,05,11 +22,02,45"
Sprawdzę jeszcze w spisie Cytadelowców skład plutonów.
cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spisie Cytadelowców, który mam , niema podziału na plutony.
Dowódcami plut. byli:
Stanisław Mizerny, d-ca 1 plut.
Jan Starosta, d-ca 3 plut.
Feliks Fischer d-ca 7 plut.
Józef Koterba d-ca 8 plut.
Józef Siuchninski d-ca 9 plut.
Stanisław Kurpisz ?
Kowalak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dowódcami plutonów, byli także [na 99%] :
Kieszczyński Jerzy, por. , dowódca 58p.p. AK, ur.22.12.1911r, brał udział w walkach o Cytadelę.
Patzer Mieczysław, por. dowódca 7 p.s.k. AK, ur.5.7.1917r, poległ na Cytadeli.
Żołnierze AK, uczestniczyli w walkach o Poznań i nieujawniali swojej przynależności do Armii Krajowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Ciekawe ilu cytadelowców jeszcze żyje. Na uroczystościach jest ich bardzo mału :(
Ostatnio na osiedlu spotkałem starszego Pana, rozmowa rozpoczęła się od pogody a skończyła na walkach o cytadelę w których brał udział. Miłym zaskoczeniem było również to, że zna mojego ŚP dziadka i jego rodzinę ponieważ mieszkał na Wildzie - ten świat jest bardzo mały :)
Pozdrawiam
PS: Co do tego krzyża to ja jestem za.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Jakoś rok temu na grobie została przylepiona kartka : Bolesław Szafran *27,05,1910 + 22,02,1945r ;zam. ul. Chwaliszewo 67 Poznań- rzeźnik , Cytadelowiec -Poznaniak".
Sprawa była od lat znana z publikacji W. Olszewskiego Cmentarze na stokach Cytadeli..." oraz z dokumentów i fotografi które znajdują się w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.
Sprawę znał Wydział grobownictwa wojennego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Sprawa była w tak zwanym oku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłaliśmy do odpowiednich instytucji e-maile pragnąc zwrócić uwagę na sytuację która trwała niemal 70 lat.
Dziękujemy zaangażowanym osobom i instytucjom....
Obecnie grób wygląda tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie