Skocz do zawartości

hełm węgierski-jak najlepiej oczyścic


Hebda

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Pytanie do kolegisławek1989" czy tanina jest niezbędna nim położe B44 i C80?
Bo szczerze powiedziawszy nie chce płacić 30zł za 100gram taniny:/
Czy wystarczy dokładne oczyszczenie hełmu szczota na wiertarce,wymycie i wysuszenie i położenie B44 i C80?
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to stabilizuje rdze i wstrzymuje procesy korozyjne, tak jak preparat cortanin na bazie taniny ktory stosowany jest przy samochodach. ja kupiłem 2o gram taniny, za 6 zł to z pewnoscia wystarczy na kilka hełmow , rozpuszczA sie spirytusie , zabarwia przebmiot na ciemny kolor tak jak oksyda , aby zmniejszyc zaciemnienie przeciara sie wata stalowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

I gitara:)
Mam nadzieje że hełm będzie już ietykalny dla rdzy"
cytując kol.sławek1989"(dzięki za porady na privie)

Na foto tanina, 3 małe łyżki spirytusu,jedna wody,tanina a oko" po zabiegu ładnie ściemniał,po wyschnięciu osad jednak brudzi palce na czarno więc kolej na B44 czyli paraloid...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paraloid B44
Hełm po nałożeniu i wyschnięciu,wyszedł bardzo ładnie,nic się nie brudzi,nie sypie,kolor jak na foto(robione przy świetle dziennym)jednolity,czarny

Co do roztworu B44,rozpuszczanie w benzynie lakowej jest do kitu,leżą dwa dni kryształki i nijak się nie rozpuszczają,w acetonie za to momentalnie.
procentowo nie wiem ile mogło być,szklanka pojemności 0,2L napełniona do połowy acetonem(rozpuszczalnik acetonowy)kryształków paraloidu wsypałem tyle że warstwa na dnie miała ok 1-1,5cm,mieszając rozpuściło się szybko,nakładane zwykłym małym pędzelkiem,najpierw dzwon od zewnątrz,potem wewnątrz,suszył się w pozycji mniej więcej jak na zdjęciu,należy uważać by nie nawalić na za dużo,wtedy spływa i tworzą się gluty wzdłuż rantu dlatego malowałem cienką warstwą dwukrotnie.

Węgier czeka jeszcze tylko na pokrycie woskiem cosmoloidem 80,najlepiej z dodatkiem grafitu,inaczej mając fant z wżerami przy nakładaniu odkłada się w nich admiar" wosku w postaci białych plamek
i ciężko go wydłubać nawet podczas polerowania
dlatego czekam na przesyłkę z grafitem:)

Chyba wsio napisałem co chciałem,myślę że wątek się wyczerpał,od trafienia,przez elektrolizę po konserwacje:)
Mogę tylko polecić za kol.Sławek1989 stronę'strefa konserwatora'tanio,szybko solidnie:P

zdrów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hebda super wyszło. Uzyskałeś efekt podobny do oksydy, możesz dać kilka wskazówek odnośnie stosowania taniny żeby uzyskać taki efekt? Ja dopiero będę zaczynał się tym bawić a niektóre fanty chciałbym żeby wyglądały jak oksydowane, niestety ale oksydą na zimno tego nie uzyskałem bo pomimo że oczyszczone w 100% z rdzy to jak wiadomo sporo głębokich wżerów i niestety nie pokryło mi tego równo pomimo nakładania nawet kilkunastu warstw oksydy i solidnym odtłuszczeniu. No;p to jakbyś napisał coś więcej o tej taninie to fajnie by było

Zdrów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki zabi:)
myslę że to też zaleta dokładnej elektrolizy,i bądź co bądź wypłukania soli po jej zakończeniu,

Hałer od marca do położenia taniny i b44(pół roku?) był posmarowany wd40,jednak się sypały okruszki rdzy jak wziąłem go z półki po długim czasie,więc jednak konserwacja profesjonalna"była konieczna,

Może głupi pomysł ale stwierdziłem że by usunąc"wd40 będzie dobry denaturat,akurat miałem,nie wychlałem wszystkiego:P
więc potraktowałem dzwon hojnie denaturatem,wysuszyłem suszarką do włosów(bardzo dokładnie)

Więc zakładając że miałem golutki zdrowy metal tak jak pisałem:trzy łyżki spirytusu,jedna wody kranówki,taniny na oko,ale myślę że i tak dość dużo jej dałem,chyba całą łyżeczkę z lekkim czubem.

Myślę że będzie dobrze jak będą zachowane te proporcje porcjując za pomocą nakrętki od spirytu:3spirytu,jedna wody i jedna taniny,starczy na hełm i jeszcze zostanie na inne fanty.potem B44:)

na foto jest lotka polskiego stokesa potraktowana tak jak hełm,taniną i b44 z tego samego ozpuszczenia"
z tym że ona nie była w elektrolizie tylko solidnie opukana i potraktowana szczotą na wiertace,możliwe że na zdjęciu słabo widać jednak mogę potwierdzić że ma taką samą barwę jak hałer.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, zawsze po elektrolizie brałem od razu paraloidem albo niektóre rzeczy oliwą, teraz muszę z niektórych fantów rozpuścić powłokę paraloidu, wezmę taniną i potem b44, a te badziewne oksydy na zimno, które i tak nota bene się wycierały po paru dotknięciach fanta idą do kosza, zmarnowałem tylko czas i kase

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Wojtku, przedmioty były na pewno dobrze odtłuszczone, raz że były w elektrolizie, która odtłuszcza a dwa moczone i przecierane w acetonie, rdzy nie ma nawet grama, czyściutki metal, tylko właśnie sęk w tym, że powierzchnia nierówna z racji wżerów dość głębokich, jakby było gładkie wszystko to rzeczywiście efekt by był fajny, a tak to ogólnie ładnie pokryje ale we wżerach fioletowe przebarwienia i taki biały osad jakby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.strefakonserwatora.pl/konserwacja-metali-c-1.html

mała porcja taniny jest na stronie trochę schowana"

http://www.strefakonserwatora.pl/advanced_search_result.php?search_in_description=1&inc_subcat=1&keywords=tanina&pfrom=&pto=&x=0&y=0

ja u nich robiłem i jestem zadowolony:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kupować taninę po 100 gram jak można kupić cortanin czyli preparat antykorozyjny zawierający taninę? Litr cortaninu starczy naprawdę na wiele fantów (koszt ok 15zł)i nie trzeba się bawić w żadne rozcieńczania i inne duperele. Ja osobiście stosuję już od półtora roku i efekt jest jak najbardziej zadowalający.

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt naprawdę bardzo fajny, właśnie zależy mi żeby coś takiego osiągnąć, ale z racji tego że mam już taninę to trzeba ją wykorzystać. Hebda, pytanko do Ciebie, tzn oczywiście jak ktoś będzie wiedział to prosiłbym także o odpowiedź, ale Hebda się zadeklarował, że jeszcze hełm pokryje woskiem:) i właśnie, w jakich proporcjach rozpuszczałeś cosmoloid i w czym?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie