Skocz do zawartości
  • 0

Kadłub samolotu


Kolab

Pytanie

Witam. Odkąd pamiętam na posesji mojego dziadka to w stodole to w oborze znajdował się taki oto fragment kadłuba. Jak zobaczycie na dalszych zdjęciach pełni on rolę kontenera na zborze.

Wykonany jest z jakiegoś rodzaju sklejki drewnianej pokrytej żółtą farbą oraz szarym suknem. Element ten ma około 120 cm wysokości Jeżeli dokładne pomiary jakoś pomogą w identyfikacji to niezwłocznie je poczynię.

Nie wiem jak mój dziadek zdobył ową część. Jak zawsze są jakieś historie o rozbitym samolocie ale nic pewnego i konkretnego nie mogę na tę chwilę stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mniej więcej (choć nie wiem czy coś mi się nie pomieszało) przebiega podział kolorystyczny. Wskazane 4 otwory znajdowały by się na spodniej części kadłuba (można je od zewnątrz zobaczyć na wcześniejszych zdjęciach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czas pozwoli to jeszcze dzisiaj podrzucę teoretyczną rekonstrukcję kolorystyki kadłuba.

To tyle co mogę podrzucić. Jeżeli komuś uda się zidentyfikować ten element. Będę wdzięczny w imieniu swoim oraz tej wspaniałej maszyny.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna fotka. (zdjęcia z linku Szarubka) Jak widać na zdjęciu samoloty te miały jednolity kolory co nie odpowiada kolorystyce tego kadłuba. Być może po jakimś czasie przemalowano te samoloty ale to mogą być tylko teorie. Dzięki za wszelką inicjatywę i pomoc. (Woodhaven rekonstrukcja DV robi wrażenie... jak to Twoja robota to gratuluje warsztatu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperam w zasobach i jedyne, co mi przychodzi do głowy to:
http://www.weu1918-1939.pl/lotnictwo/mysliwce/spad_61/dowodztwo_lotnictwa_mysliwce_spad_61.html
http://www.weu1918-1939.pl/lotnictwo/mysliwce/spad_51/dowodztwo_lotnictwa_mysliwce_spad_51.html
Jeśli mam rację, to masz w spichrzu kawał historii polskiego lotnictwa. Może ktoś jeszcze spróbuje to zweryfikować.
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odkąd pamiętam na posesji mojego dziadka to w stodole to w oborze znajdował się taki oto fragment kadłuba. Jak zobaczycie na dalszych zdjęciach pełni on rolę kontenera na zborze.

Wykonany jest z jakiegoś rodzaju sklejki drewnianej pokrytej żółtą farbą oraz szarym suknem. Element ten ma około 120 cm wysokości Jeżeli dokładne pomiary jakoś pomogą w identyfikacji to niezwłocznie je poczynię.

Nie wiem jak mój dziadek zdobył ową część. Jak zawsze są jakieś historie o rozbitym samolocie ale nic pewnego i konkretnego nie mogę na tę chwilę stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też znalazłem kilka samolotów (polskich), które mniej więcej odpowiadają kształtami (podrzucę ich fotki niebawem). Dzisiaj dostałem cynk i możliwe, że jest to jakiś sowiecki dwupłatowiec. Jak moja rodzina go przechwyciła"? Jak na razie są dwie wersje. Kupił go mój dziadek lub W jakiś sposób nabył go mój pradziadek. Być może jutro dowiem się czegoś więcej... wiadomo święta rodzina się zjeżdża. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za zainteresowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak hipotetycznie wyglądać mogły barwy samolotu. Rekonstruowane na podstawie skrawków sukna które widać na wcześniejszych zdjęciach. Obraz przygotowany w programie graficznym (co by ktoś nie pomyślał, że kadłub pomalowałem) :)
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Ratuj ten fragment, wilgoć go zniszczy. Spróbuj go dokładniej zwymiarować (średnica, grubość sklejki, wymiary podłużnic), poszukaj - może są jakiekolwiek oznaczenia. Jeśli są - zrób zdjęcia.
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd pamiętam służy on jako kontener na zborze więc zawsze dbano o niego, również o to aby nie zawilgotniał (wiadomo zborze) Może dzięki temu przetrwał tyle czasu.

Niestety nie zachowały się żadne oznaczenia (przynajmniej te zewnętrzne. Jak widać na zdjęciach ktoś zdarł połowę sukna na której pewnie jakieś sygnatury się znajdowały (co by ukryć pochodzenie kontenera".

Jeśli chodzi o pomiary to postaram się jak najszybciej coś podrzucić na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogły zachować się jakieś napisy, pieczątki, znaki odbioru wewnątrz, na elementach konstrukcyjnych - o ile nie zostały zatarte przez wielokrotne przesypywanie zboża.
Może są jakieś okucia metalowe, a na nich bicia?
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Opis SPADA 51C1 zdaje się pasować (na zdjęciach rysunek sklejki wygląda jakby biegł ukosem)
Kadłub miał konstrukcję drewnianą skorupową, składającą się z pracującego pokrycia drewnianego. Skorupę wykonano z trzech warstw z forniru tulipanowca klejonego ukośnie na odpowiednim szablonie i usztywniono od wewnątrz kilkoma wręgami. Z zewnątrz skorupę kadłuba oklejono płótnem. Tylko przód kadłuba , w którym umieszczono silnik, miał metalową konstrukcję kratownicową i był pokryty blachą duraluminiową.

Niestety nie mogę tego obecnie dokładnie zweryfikować. Jednak w przyszłym tygodniu (około środy)będę w rodzinnym domu. Postaram się opróżnić zbiornik" i przeprowadzić szczegółowe pomiary i oględziny.

Jak wynika z opisu historycznego było w Polsce tylko 50 takich maszyn, a ich bazy nie znajdowały się za blisko mojej miejscowości więc prawdopodobieństwo nie jest za duże.

Samolot rozbił się. Tyle pamiętam z opowieści mojego dziadka, którego już niestety nie ma na tym świecie. Myślę, że ktoś coś powinien pamiętać. Może uda mi się przeprowadzić także małe śledztwo w tej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno mi nie pasuje: według Morgały (Polskie Samoloty Wojskowe 1918-1939" wyd. 1972 - nowszej nie mam) kadłub wykonany był z trzech warstw forniru tulipanowca 2+2+1=5mm. Na jednym ze zdjęć Twojego kadłuba widać znacznie węcej warstw. O ile wzrost grubości z upływem lat dałby się jakoś wytłumaczyć, to ilość warstw już nie bardzo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie