Skocz do zawartości

Poszukuję fotografii 68 pułku piechoty


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 204
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Kazimierz Lieske (1912-1942) – Urodzony w Psarach Polskich. W 1933 zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. H Sienkiewicza we Wrześni. Rok później ukończył Kurs Podchorążych, a w 1936 awansowano go do stopnia podporucznika rezerwy z przydziałem do 68 pułku piechoty we Wrześni. Walczył w II wojnie światowej, gdzie szybko został ranny i wzięty do niewoli. Udało mu się zbiec i od listopada 1939 zamieszkał w Przyborkach. Był komendantem powiatowym Tajnej Organizacji Narodowej, pełnił obowiązki komendanta Batalionów Chłopskich Obwodu Września. Wydawał także pismo konspiracyjne pismo „Czuwamy”. Aresztowany we wrześniu 1941. Po ciężkim śledztwie skazany na karę śmierci i stracony w Poznaniu, przy Młyńskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władysław Troczyński (1900-1942)– Urodzony w Rdutowie (pow. kutnowski). Do 1939 r. był podoficerem 68. pułku piechoty. Brał udział w II wojnie światowej, podczas której trafił do niewoli. Po zwolnieniu wstąpił do Tajnej Organizacji Narodowej i aktywnie działał na terenie Wrześni. Aresztowany w 1941. Skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną. Stracony 15 sierpnia 1942 w Poznaniu, przy Młyńskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
LEW_1988 widzę,że dysponujesz zdjęciem mojego wujka Władysława Troczyńskiego. Masz może więcej informacji na jego temat??? Jeżeli możesz to podaj mi ich źdródło.

Z góry Ci dziękuję :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie