Jump to content
  • 0

Stary Krzyż ?


afrak

Question

21 answers to this question

Recommended Posts

Jest to krzyż Katolicki ukazujący męke Jezusa Chrystusa, kiedy to On oddał dobrowolnie Swoje życie za grzechy tego świata.

Na takim krzyżu Rzymianie wieszali więźniów skazanych na śmierć. Ten typ krzyża jest znany jako krzyż au" bo wygląda jak grecka litera T. Skazańcy byli do takiego krzyża albo wiązani rzemieniami, albo przybici gwoździami za ręce i nogi, a było to robione aby powiekszyć męke skazańca.
Do krzyża oprucz skazańca przybita była też drewniana płyta (informacyjna) z gipsowymi literami opisująca za co dany człowiek został powieszony. Napis przważnie był po Łacinie.

Twoj krzyż, będąc krzyżem Katolickim, ma na sobie osobe Jezusa z Nazaretu, który został do tego krzyża przybity. Jezus zwany także Galilejczykiem był Mesjaszem i Zbawicielem świata. Napis na Jego krzyżu był podobno wykonany w trzech językach, po Łacinie, po Grecku i po Hebrajsku. Krzyż na zdjęciu ma skrut łacinskiego napisu IESUS NAZARENVS REX IVDAEORVM (orginalnie napisane to było jednym ciurkiem 26 liter razem), czyli INRI, albo Jezus z Nazaretu Król Żydowski". Jest to napis według Św. Jana. Ale napis ten w zależności od którego z Apostołów lubisz najbardziej był troche inny. Według Św. Mateusza napis brzmiał To jest Jezus Król Żydowski", według Św. Marka napis brzmiał po prostu Król Żydowski", a według Św. Łukasza napis brzmiał To jest Król Żydowski".

Twoj krzyżu jest dość duży i może być wykonany z cyny albo ze srebra, albo miedzi lub mosiądzu i posrebrzany. Mam nadzieje, że troche pomogłem:)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information