Skocz do zawartości

działo kolejowe - Ćmielów


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to Ćmielów koło Ostrowca Świętokrzyskiego? Jeśli to ta miejscowość to potwierdziły się opowieści mojego dziadka o niemieckich działach kolejowych operujących na linii kolejowej Sandomierz (a właściwie okolice tegoż) - Ostrowiec. Miało to mieć miejsce w lecie 1944 roku w okresie walk na przyczółku baranowsko - samdomierskim. Czy wiadomo coś więcej na temat tego działa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądałem sobie sylwetki dział kolejowych i wedlug mnie to może być równie dobrze 28 cm K. (E) Bruno jak i 24cm K. (E) „Theodor Bruno”. Tego ostatniego używano do ostrzeliwania Warszawy w czasie Powstania, więc może przy okazji" użyto go w Ćmielowie i tam utracono (jeżeli przyjąć, że zdjęcie jest z tego miejsca). Dział Schwere Bruno" wyprodukowanych w ilości 2 sztuk używano w 1944 roku na terenie Norwegii, więc wątpliwe jest ich użycie w Polsce. Z resztą znalazłem też informacje, że większość niemieckich dział kolejowych była zgupowana na Wale Atlantyckim. Czy ktoś mógłby zamieścić jakieś zestawienie dział kolejowych używanych na froncie wschodnim w 1944 roku, aby pomóc w identyfikacji działa ze zdjęcia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 41 r. na froncie wschodnim było 9 dział 28 cm. Ile było w 44 nie wiem. Na 28 cm Schwere Bruno" wskazuje kształt i użebrowanie przęsła (lawety) między wózkami - lekko opada do przodu i ma 3 żebra z boku. 24cm „Theodor Bruno” na wszystkich dostępnych mi zdjęciach ma poziome przęsło i prostokątną skrzynkową nadbudowę nad lufą - nie wiem co mieściła. Prawdopodobnie w 44 r. wzdłuż Wisły operowały 2 niemieckie działa kolejowe: jedno na linii Radom - Ostrowiec i dalej jak wynika z postu Sandomierz (z okolic Radomia mam łuskę 280 mm od ładunku miotajacego i to nie jedyna jaką znam z tego rejonu) , a drugie działo stało gdzieś między Warką a Czchówkiem i ostrzeliwało na przemian przyczółek warecko-magn. i Warszawę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie