cieciwa Napisano 1 Luty 2010 Autor Napisano 1 Luty 2010 Czy był używany ?Jeśli tak, to do czego i w jakich formacjach?I jak był przechowywany/transportowany?Czy coś o tym wiadomo.Bo ja się nie spotkałem z żadnymi wzmiankami na ten temat, a to chyba powinien być dość popularny" materiał wybuchowy.
Gebhardt Napisano 3 Luty 2010 Napisano 3 Luty 2010 Podstawowym materialem wybuchowym saperskim byl trotyl. Jednak Polska ze wzgledow surowcowych nie byla w stanie produkowac wystarczajacych ilosci Trotylu i z tego powodu na czas wojny byl zastrzezony dla uzbrojenia (zapalniki, pociski art etc). W 1935, wiec, zaproponowano Dunit jako material zastepczy ktory po probach przyjeto na wiosne 1938. Sek w tym ze zapotrzebowanie od 1926 opiewajace na 60 tonn materialu miesiecznie wzroslo w 1938 do 400 tonn miesiecznie. Departament Uzbrojenia odpowiedzialny za produkcje mat wyb stanal przed koniecznoscia wybudowania fabryki wylacznie na zapotrzebowania saperow, na co nie mial kredytow. By wybrnac z sytuacji zaproponowano nastepujacy kompromis: realizacja zapotrzebowania w 2 grupach1) Dunit jako material zastepczy - 200 tonn miesiecznie2) materialy wybuchowe typu gorniczego (dynamit i amonit) ok 300 tonn miesiecznie. Materialy zastepcze gornicze mialy produkowac fabryki PWP Pionki oraz Lignoza (Stary i Nowy Bierun - w 1939 w trakcie przenoszenia do COP) Tyle jesli chodzi o produkcje wojenna. Poniewaz Dynamit i Amonit sa zdatne tylko do natychmiastowego uzytku, watpliwe aby byly skladowane jako rezerwa mob i strategiczna, chociaz jest mozliwe ze pewne ilosci byly produkowane w celach cwiczebnych. Zapewne byly produkowane w normalnych formach saperskich tzn kostkach 45 gr (ladunek gorniczy) i 190 gr (do min etc). Polowe pojemniki na materialy wybuchowe i sposoby pakowania poszczegolnych kostek juz chyba wystepowaly na tym forum. Jezeli sie myle to prosze dac znac i postaram sie wstawic skany z instrukcji. Informacje za Szymanowskim - Saperzy W.P. w przededniu Kampanii Wrzesniowej 1939r.
bjar_1 Napisano 3 Luty 2010 Napisano 3 Luty 2010 Skoro już mowa o amonicie - może się to komuś przydać. Woskowany papier po lasce amonitu, produkcji z 1939 roku...
bjar_1 Napisano 3 Luty 2010 Napisano 3 Luty 2010 Lignoza S.A. w KatowicachFabryka Krywałd_______________Amonit 51939 r.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.