Jump to content

Pierwszy raz możemy dogonić Zachód


Recommended Posts

Bardzo interesujący wywiad z prof. Orłowskim

Polska, a wraz z nią cała Europa Środkowa, zawsze była gospodarczo i cywilizacyjnie zacofana w stosunku do zachodniej części kontynentu. Trzy razy w naszej historii byliśmy jednak jej blisko: w XIV wieku, w okresie zaborów, no i obecnie - uważa prof. Witold Orłowski."


http://www.dziennik.pl/opinie/article537457/Pierwszy_raz_mozemy_dogonic_Zachod.html

Wnioski prof. Orłowskiego są momentami szokujące, ale bardzo interesujące...
Link to comment
Share on other sites

Bardzo interesujący tekst. Ciekawe jednak co na ten fragment wypowiedzi prof. Orłowskiego powiedzą apologeci PRL-u:

Przez cały okres komunizmu traciliśmy dystans do Zachodu, tak że w 1990 r. przeciętnego Polaka było stać na zaledwie 26 proc. tego, na co stać było Francuza. Osiągnęliśmy to samo dno, które spotkało nas pod koniec XVIII w. U progu rozbiorów nasz dystans do Zachodu był porównywalny z tym, jaki dzielił nas od niego w chwili upadku komunizmu."
Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jednak co na ten fragment wypowiedzi prof. Orłowskiego powiedzą apologeci PRL-u:"

Jacy znowu apologeci" PRL-u.

Gdyby Zachód nas nie przehandlował Stalinowi, albo gdyby wcześniej nikt na Zachodzie nie ulegałby Hitlerowi i jego polityce i zrobił z tym w porę porządek, być może już dawno temu dogonilibyśmy Zachód...
A tak było jak było - nie da się odkręcać historii.


Poza tym prof. Orłowski zauważył często pomijany fakt dotyczący czerpania zysków z kolonii - u nas tego nie było.
Oczywiście pieniądze z kolonii były, bo tym Zachód płacił za zboże, mięso i drewno, z którego budowano statki, dokonywano kolejnych odkryć i tworzenia kolejnych kolonii.

Dość szokująca jest ekonomiczna(dla mnie też) ocena zmian granic po 1945 roku. Czyste, praktyczne myślenie kategoriami strat i zysków. Jestem chyba zbyt sentymentalny, tyle utraconych kresów, mało skażonych cywilizacją, tyle wspaniałych zasobów leśnych....


Ten wywiad powinien być obowiązkowym wykładem na lekcjach historii już w liceach.
Link to comment
Share on other sites

Nie chodziło mi konkretnych apologetów PRL-U" ale osoby, których w naszym narodzie jest wciąż bardzo dużo i dla których lata 1945-89 to okres rozkwitu Polski także pod względem gospodarczym.
Zaś co do oceny wywiadu rzeczywiście powinna to być literatura obowiązkowa dla każdego kto się historią Polski interesuje.
Link to comment
Share on other sites

Zależy z czyjej pozycji się spogląda Konrada von Wallenrode czy Waltera Alfa. Okres 20 lat ransformacji" choć nazwijmy to grabieżą kosztował nas wszystko, co, tak czy siak zostało zdobyte trudem i pracą Polaków. Zostało promił majątku narodowego i trawa... Jeśli z pozycji kapitału" to transformacja się udała jeśli z pozycji Polaka to udała się grabież majątku...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information