Jump to content

Monografia Batalionu KOP Suwałki


ksklodo

Recommended Posts

Ukazała się obszerna, bogato ilustrowana monografia: Batalion KOP „Suwałki” 1927–1939. Autorem książki jest Artur Ochał. Jest to trzecia publikacja z serii poświęconej oddziałom garnizonu Suwałki, której wydawcą jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Batalion KOP „Suwałki” został sformowany w 1927 roku i jako jedyny spośród jednostek KOP ochraniał odcinek granicy z Prusami Wschodnimi. Jego dowództwo i dwie kompanie strzeleckie stacjonowały w Suwałkach. Batalion został rozformowany w początku 1939 roku.
W książce omówione zostały plany utworzenia i formowanie batalionu; nazwa, struktura i podległość; koszary batalionu i dowództwa; kompania „Filipów” i strażnice graniczne; skład kadry oficerskiej i podoficerskiej; przebieg szkolenia strzelców i kompanii szkolnej-strzeleckiej; ćwiczenia i manewry; życie sportowe; uroczystości i życie religijne; orkiestra batalionu; Spółdzielnia Spożywców „Czata”; Posterunku Żandarmerii KOP; udział batalionu w działaniach asystencyjnych i w Oddziale Wydzielonym KOP „Lwów” oraz rozformowanie batalionu w początku 1939 roku. Wiele miejsca autor poświęcił także na omówienie działań Placówki Wywiadowczej KOP nr 1 „Suwałki”, której oficerowie i podoficerowie uczestniczyli w walce z zorganizowanym przemytem oraz prowadzili działania kontrwywiadowcze przeciwko wywiadowi litewskiemu i niemieckiemu.

Objętość 384 strony, ok. 170 fotografii, liczne tabele schematy i wykazy; oprawa twarda, format B5.

Więcej:
http://www.muzeum.suwalki.info/strona.php?dz=9&id=277

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

5 marca w Muzeum im. M. Konopnickiej w Suwałkach odbyło się spotkanie z autorem i promocja książki Batalion KOP Suwałki 1927-1939".
W spotkaniu wzięli udział członkowie sekcji polskiej GRH NAREW odtwarzający żołnierzy Samodzielnej Kompanii Fortecznej KOP Nowogród".

Link to comment
Share on other sites

Chłopcy z GRH Narew" - byli bardzo przyjemnym tłem dla premiery książek o KOP Suwałki". Nie jednej starszej osobie, której ojciec lub dziadek służył w KOP Suwałki", oko zaszkliło się na widok mundurów KOP-u.
Wiem bo tam byłem...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information