Skocz do zawartości

Medal


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie kombatanci z pod Lenino.
W skład 1 Dywizji Piechoty, która walczyła pod Lenino, wchodziły: 1, 2, 3 pułk piechoty, 1 pułk artylerii lekkiej, 1 batalion szkolny, 1 samodzielny dywizjon artylerii przeciwpancernej, 1 samodzielny batalion saperski, 1 samodzielny batalion sanitarny, samodzielne kompanie: rusznic przeciwpancernych, rozpoznawcza, fizylierów, łączności, chemiczna i samochodowa, jednostki zabezpieczenia tyłowego i przydzielony na okres walki 1 pułk czołgów (ogółem 12 683 oficerów, podoficerów i szeregowców).
Straty Polaków wyniosły: 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych. Było to 23,7% stanu osobowego. Po kilku dniach po bitwie straty określono na 3054 żołnierzy, przy czym 625 żołnierzy dywizji, przeważnie rannych, dostało się do niewoli.
Odejmij od pierwotnego stanu osobowego 1DP straty i będziesz miał liczbę żołnierzy spod Lenino, którzy bitwę przeżyli. W 1986 roku na pewno nie było ich więcej, zapewne żyło ich znacznie mniej, niektórzy zgineli jeszcze w czasie trwania wojny, kolejni umarli po wojnie. To pozwoli Ci oszacować w przybliżeniu, dla ilu kombatantów wykonano te medale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spis żołnierzy spod Lenino?

Nie żebym był przekonany, ale może to dla nich był ten medal?

:-)

a teraz z gatunku ciut mniej szyderczo-ironicznego: w tych czasach, zwanych przez niektórych z tego forum okrutnymi (acz ich rodzicom żyło się całkiem znośnie), takie medale tłukli rzemieślnicy, hydraulicy, kolejarze i murarze (a raczej na ich zlecenie). Dla tych spod Lenino oraz łamiących Wał Pomorski. I wielu innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Daniel mnie wyprzedził.
W uzupełnieniu wypowiedzi tegoż szacownego jegomościa oraz zaproponowanej matematyki: uwzględnij także tych co dali dyla, innymi słowy poszli w długą, a według nomenklatury wojskowej - zdezerterowali. Im na pewno rzemieślnicy tego medalu nie przekazali mimo tego, że w termin spod Lenino" pasują jak pozostałe ww. wyszczególnione grupy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pablo.wpl
Wiesz, z tym kawałkiem ziemi bywa rożnie. Praktycznie żaden nie jest wart życia człowieka. Ale okoliczności wojenne, w tym rozsądek i trafność decyzji dowództwa, nijak się mają do tej mądrości życiowej, którą przedłożyłeś.

@Daniel
Źle się wyraziłem, wiem, że byli oficjalnie ujęci w tych zestawieniach. Chodziło mi o arytmetykę medalową" czyli, że pewnikiem oni (bądź pośmiertnie ich rodziny) tegoż medalu nie dostali, o ile resort wszedł w posiadanie informacji o czynie zamierzonym żołnierza. Acz z drugiej strony utrzymywanie fikcji też było niezbyt rzadkim zjawiskiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie