Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Mundurowy

Noszenie odznak na mundurze

Recommended Posts

Witam! Mam pytanie - Krzyż harcerski jako jedyna odznaka cywilna mogła byc noszona na mundurze wojskowym. Pytanie w którym miejscu? Mam jeszcze drugie pytanie- jeśli komuś przysługiwały dwie odznaki pułkowe to czy nosił tą aktualną czy obie i jak je wtedy rozmieszczano na kieszeniach?

Co do krzyża to niestety nie wiem, ale na pewno żołnierze nosili też cywilną odznakę POS
http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=193578

mogły być noszone trzy dowolne odznaki na mundurze (mowa o odznakach pulkowych). Jeżeli żołnierz posiadał prawo do więcej liczby odznak to od niego zależało które będzie nosił na mundurze. zazwyczaj była to odznaka pułku w którym służyl w danej chwili oraz dwie dodatkowe.

odznaka strzelecka jako taka tez chyba nie jest stricte wojskowa (w porównaniu dajmy na to z odznakami pułkowymi)

Zgodnie z przepisami na kieszeni (lub 15cm poniżej kołnierza - szeregowcy) można było nosić maksymalnie 3 odznaki dowolnie wybrane. Zazwyczaj pulku w którym odbywał służbę posiadaczodznaki i dwie inne (zazwyczaj tych pulków do których miał największy sentyment). Odznaki pamiątkowe, formacji i pułków noszone były po stronie lewej szkolne i naukowe po stronie prawej. JOTA21

• Create New...

Important Information