Jump to content
  • 0

lampa luftwaffe

atlantic

Question

Recommended Posts

Nie pisałem o odległości ale o kącie widzenia. A lotnictwo to nie tylko samoloty które trzeba naprowadzać. Podjechać n.p. cysterną do samolotu na zaciemnionym lotnisku to też sztuka. Lampy pozycyjne to całkiem spory rozdział. Pozdrawiam.

Myślę, że to był sprzęt alarmowy na wypadek braku prądu, karbidówka, albo lampa naftowa w niektórych przypadkach może być niebezpieczna, nafta się rozleje, a karbid po jakimś czasie wietrzeje i nie nadaje się do użytku, poza tym brzydko pachnie, a szczelne jego zamknięcie ryzykowne.

dzięki zaraz za ten link, bardzo ciekawy dokument, będę przeglądał w wolnej chwili. Wertowałem w ostatnim czasie dużo niemieckich zdjęć i też takiej lampy nie widziałem, chociaż tylko na znajomym portalu aukcyjnym są ze trzy. POZDRAWIAM

Witam.Upierałbym się za oświetleniem pasów.Analizowałem wszystkie za i przeciw. Lekka - zakładając prowizoryczne lotnisko polowe przywożono sprzęt samolotem . Haki- ekipa rozstawiająca lampy musiała je jakoś nieść,zwłaszcza że tych lamp musiało być dużo. Swiece- Gdyby samolot wjechał na takie lampy a byłaby w nich nafta = pożar.Słaba widoczność- podwójny rząd takich lamp pilot widział z daleka.Pod adresem http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=1795 można zobaczyć zdjęcia i przeczytać Jak pasjonaci lotnictwa poradzili sobie z ciemnością? Na lotnisku ustawiono prowizoryczne oświetlenie – pas z lampionów służył pilotom do orientacji gdzie mają lądować". Gdyby były do oświetlania ziemianek to nie miałyby sygnatur luftwaffe.

Mała masa to przy oświetlaniu pasa raczej wada. Podmuch ze śmigieł samolotu zdmuchnąłby je i po każdym starcie lub lądowaniu trzeba ustawiać pas na nowo - bezsens.
Albo ma jakiś rodzaj palika do wbijania lub miejsce na taki palik i wtedy to możliwe że służyła do oświetlenia pasa. Jeśli ma tylko widoczny hak to raczej jest to lampa ogólnego przeznaczenia.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information