Skocz do zawartości

Obóz jeniecki dla oficerów Rydzyna 1916r.


Seneszal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

W ręce wpadła mi taka fotografia, a raczej zdjęcio-pocztówka.

Z moich informacji wynika, iż została ona wykonana w obozie dla rosyjskich i francuskich oficerów (o czym świadczy także adnotacja z tyłu pocztówki - Offizier Gefangenen Lager Reisen in Posen).
Pocztówkę nadano dnia. 17.11.1916r. Została napisana przez niemieckiego żołnierza i nie nosi pieczątki cenzury (FA).

Zwracam się do Was z prośbą o rozwianie moich wątpliwości:

1) najbardziej zastanawia mnie sama przedstawiona sytuacja, czyli niemiecki żołnierz pijący piwo(?) gdy z tyłu widać rosyjskich jeńców, oraz prawdopodobnie jednego Francuza.

2) Kolejna rzecz, dlaczego niemiecki żołnierz po lewej stronie nie ma (w przeciwieństwie do pozostałych) pasa - np. tak jak żołnierz po prawej (pas i bagnet),

3) w obozie istniał wraz z oddziałem strażniczym najprawdopodobniej oddział emontowy", czy na podstawie tej fotografii idzie wyróżnić kto był kim ?,

4) co można wnioskować na temat jeńców, spoglądając na ich mundury ?,

5) wszelkie inne podpowiedzi" z Waszej strony, bardzo mile widziane..

Ja osobiście nie siedzę w zagadnieniach związanych z militariami, stąd moja prośba.

Z Góry Dziękuje...

Pozdrawiam Seneszal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale nie znalazłem Edytuj".

Yard, sugeruje się także tym zdjęciem (zdjęcie znalezione na www).
Wg mnie oficer (podoficer), siedzący na ławce po prawej stronie ma inną czapkę niż osoby stojące z tyłu.

Pruski oficer ma dwa znaczki" (przepraszam za określenie) na czapce, osoby z tyłu mają po jednym.
Osoby z tyłu mają (wg mnie) inny otok, i jak już wspomniałem, troszkę inne rysy twarzy.
Chyba mają też różne kołnierzyki.

PS. Jeżeli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu. Dziękuje.

Pozdrawiam
Seneszal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
mieszkam w Rydzynie i nic o obozie mi nie wiadomo... jesli chodzi o zdjecie to przypuszczalnie zrobione zostalo z tylu oficyn zamkowych. na marginesie jest to jedyne rozsadne miejsce lokacji wojska w tym rejonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Andzy, obóz w Rydzynie istniał w latach 1916-1918.
Interesuje się tematem obozu od dwóch lat. Samą Rydzyną do 1945r również.
Jestem w posiadaniu zbiorów, które m.in. związane są z obozem.

Obóz posiadał m.in. własne monety i druki korespondencji obozowej.

Co do foto masz rację. Zdjęcie wykonane na tle oficyn. Nawet dokładnie wiem w którym miejscu.

Odnośnie samego obozu, informacje są dość skromne.

PS. Gdybyś chciał wiedzieć coś więcej, pisz na maila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam Ponownie.

Jakiś czas temu, udało mi się pozyskać taką zdjęcio-pocztówkę.
Umieszczam ją jako ciekawostkę, dla zainteresowanych.
Od ostatniego mojego postu, także wiem trochę więcej.

Sam obóz, w porównaniu z innymi, był stosunkowo małym obozem. Przebywało w nim ok. 380 jeńców.

Komendantem tego obozu był Major von Mermerty (V Korpus). Na zdjęciu prawdopodobnie stoi za żołnierzami.

I tutaj moje pytanie - jak najszybciej można odnaleźć jakiekolwiek dane o tym oficerze ? Google milczy...
Kiedyś na Odkrywcy był poruszany wątek niemieckiego archiwum, ale z tego co pamiętam, archiwum nie udzielało informacji osobą niespokrewnionym, i było to dość kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam!
Podróżując po łąkach k. Rydzyny.
Między Książęcym Lasem a Tarnową Łąką
zauważyłem tajemniczy pomnik.
[url=http://naforum.zapodaj.net/c82e34097ff7.jpg.html][img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/c82e34097ff7.jpg[/img][/url]
Na niemieckiej mapie: 1:25 000 [4265 Lesten ] (Czernina)
http://polski.mapywig.org/news.php
Pisze Denkmal.

Słyszałem że to na pamiątkę obozu jenieckiego z I WŚ.
PYTANIE
Czy to oficerowie tam pracowali ?
Czy szeregowi żołnierze. W takim razie gdzie mieszkali ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszelkie materiały i informacje, które do tej pory udało mi się pozyskać, dotyczą tylko i wyłącznie obozu jenieckiego w Zamku.
Odnośnie obozu dla szeregowych jeńców wojennych, nie napotkałem żadnych materiałów. Co prawda wieść gminna" głosi, że był tam obóz dla szeregowców, ale nie znalazłem niczego, co by to potwierdzało.
Szczerze mówiąc, wiedziałem że tam jest pomnik, ale nigdy się tam nie wybrałem. Ze zdjęcia wnioskuję, że prawdopodobnie na pomniku, były umieszczone jakieś płyty z napisami. Ale jakie, tego już się nigdy nie dowiemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam

Jako że temat ciągle się rozwija, a materiały są coraz bardziej obszerniejsze, postanowiłem jakiś czas temu stworzyć stronę poświęconą m.in. obozowi jenieckiemu w Rydzynie.
Z przyczyn technicznych, nie jestem w stanie wszystkiego zaprezentować na Forum Odkrywcy. Zapraszam zatem na http://www.rydzyna.com.pl/oboz.html (proszę tego nie traktować jako promocja strony www).

Istnieje jeszcze jedna zagadka. Obóz posiadał własne karty do korespondencji. Natomiast niektóre z nich, są wykonane, a wręcz skopiowane odręcznie. Nie za bardzo potrafię sobie wytłumaczyć dlaczego właśnie tak się działo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie