Skocz do zawartości

3 grosze polskie


siwy_49

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ma ktoś może sposób na usunięcie tych zielonych wykwitów? Patynka jest bardzo cienka i każde użycie nawet pędzelka z włosia naturalnego powoduje brzydkie błyszczące przetarcia. Grosiki w super stanie ale tlenek miedzi zaciera ostrośc kształtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaOH rozpuszcza zielone, a zostawia brązowe. Powiedzmy 1% roztwór. Ale przy tak delikatnej patynie to nie mam pewności czy jej też częśiowo nie usunie.

Trzeba mieć świdomość, że pod tymi zielonymi naroślami powierchnia monety prawdopodobnie nie będzie taka ładna jak na częściach nie pokrytych tym zielonym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego. Jak uzyskac roztwór 1% domowym sposobem, zaznaczam że kiepski ze mnie chemik? Dodam tylko że monety wyszły jako zlepek 3 sztuk, a zielone powstało między nimi. Co do powierzchni pod osadem to jest ok, bez wżerów bo częśc usunąłem wykałaczką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 1/2 płaskiej łyżeczki rozpuść w szklance wody.
Pierwsze efekty czyszczenia powinny być widoczne w ciągu paru minut. Cały czas musisz kontrolować stan monet, zielony osad powinien schodzić w palcach.
Na koniec oczywiście wyplukać dobrze w wodzie żeby usunąć chemię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Szkoda tylko bo wiem że pod tym zielonym monety są w stanie idealnym a oliwa nie daje rady. Jednak chyba lepiej wygląda zielony syf niż żywa miedź, bo obawiam się że tak by to mogło wyglądac po kąpieli w sodzie. POZDRO i dzięki wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym zostawić tak jak jest. Tlenek Cu byłby raczej czarno-brunatny w kolorze, też jest patyną i tworzy warstwę ochronną. Zieleń pochodzi raczej od siarczanów, wodorotlenków miedzi. Zielonych wykwitów korozji chlorkowej raczej nie widzę - one wystawałyby ponad powierzchnie monety i to jest prawdziwa zaraza" dla wszelkich stopów miedzi, z która możnaby powalczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten powstały nalot jest od tego, iż monety miały kontakt z czymś organicznym (najpewniej jakaś skórzana saszetka/sakiewka), patyna jest tu brunatno-wiśniowo-brązowa i obie moim zdaniem warto zostawić.

ewentualnie delikatnie je natrzeć oliwą i przejechać miękką ściereczką, i na tym zakończyć.

gratulacje ładnych trójek siwy, zaskoczyłeś mnie :)
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie