Skocz do zawartości

polskie" HA-112 Buchon


coe

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku <<Zdjęcie naszego samolotu - część 14>> zamieszczone zostało takie oto zdjęcie z podpisem: BF109 z biało czerwoną szachownicą".

Tak naprawdę nie jest to zdjęcie z epoki".

Samolot to hiszpański HA-112-M1L Bouchon, a oznaczenie dywizjonu MI wskazuje na jakiś związek tego zdjęcia z filmem Bitwa o Anglię" (filmowy polski dywizjon myśliwski ma oznaczenie MI).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale dlaczego Buchon'y zagrały w Bitwie o Anglię" polskie myśliwce?

W filmie latało 12 Spitfire'ów, te jednak zarezerwowano wyłącznie dla dywizjonów angielskich. Polacy mieli latać wyłącznie na Hurricane'ach… Problem w tym, że realizatorzy filmu dysponowali jedynie trzema zdolnymi do lotu maszynami tego typu. Potrzebne było jakieś wzmocnienie w scenach powietrznych. Wymyślono więc, że lecące w dalszym planie HA-112 będą udawały polskie Hurricane'y.

Trudno obecnie powiedzieć ile nakręcono scen z polskimi Buchon'ami. Wydaje się, że do filmu włączona została tylko jedna.

REAPEAT, PLEASE… - każdy kto widział film chyba pamięta tą scenę.:)
Na przedzie leci klucz Hurricane'ów, a za nimi klucz HA-112. Te drugie lecą niestety w takiej odległości, że ich polskie oznakowanie jest na ekranie praktycznie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji udało mi się trafić jeszcze na coś takiego…

W 1973 powstał film Eagles over London". Tu również hiszpańskie HA-112 zagrały samoloty RAF. Na samolotach nie ma polskich szachownic, ale widoczne jest oznaczenie dywizjonu RF...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Hurricane'a przypomina średnio i pewnie dlatego polskie Buchon'y ostatecznie nie zaistniały w filmie.


Tytułem ciekawostki Buchon jako Mustang z filmu Patron".

Samolot G-AWHS (seryjny C4K-170) w Bitwie o Anglię" latał jako niemiecki żółty <".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie