Skocz do zawartości

Mogiła żołnierzy 74pp w Dębowcu


drag47

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to prawda że żołnierze Ci zostali ekshumowani i przeniesieni do Gliwic? Znalazłem taki artykuł: http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=28&id=375 a nic wcześniej o tym nie słyszałem. Morze ktoś ma jakieś informacje na ten temat? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie Śląskiego urzędu wojewódzkiego w Katowicach trzeba sprawdzić..

Wiem że jest tam lista poległych na Floriańskiej Górze w Woźnikach..

ale że 74pp do Gliwic? a dlaczego nie np. na cmentarz Garnizonowy do Lublińca?


zamieniam się w google.. będę w kontakcie.
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lista Poległych i Pochowanych w Województwie Śląskim..

http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/zolwp39_pol_poch.html


i znów wkradają się >delikatne nieścisłości<..

pytanie, która strona się myli, a która ma rację?



pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tego artykułu to jest bzdurny, niemców zgineło góra 20, świadek mówi o 18. Zresztą nie mogło być inaczej skoro niemcy byli okopani i mieli pozycje na najwyższym wzniesiemiu w okolicy ( góra Zielona w Choroniu ) polska szpica nieświadoma podeszła na odłegość około 50 m i padła trupem.
Reszta żołnierzy zerwała się z odpoczynku. Największy opór polacy stawiali w miejscu gdzie mniej więcej teraz stoii ta mogiła, która obecnie jest odnowiona.
Pozdrawiam
Mieszkaniec miejscowości w której mieszka sołtys Dębowca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wygląda na to że sprawa się wyjaśniła chociaż nie do końca:) Jak to możliwe że ekshumowano tylko część? Kto został? No i dlaczego nie ma żadnej wzmianki na stronie śląskiego urzędu wojewódzkiego? A co do niemieckich strat to masz może jakieś pisemne relacje ?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że ktoś ich liczył ale wydaje mi się że dowodzący jakąkolwiek formacją powinien mieć choćby minimalne rozeznanie na temat strat zadanych nplowi. Rozbieżności są bardzo duże i szczerze mówiąc wydaje mi się że liczba 18 jest sporo zaniżona.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem kwestie ekshumacji po raz kolejny i pojawiły się kolejne wątpliwości. Dlaczego przeniesiono tych żołnierzy akurat do Gliwic? Nasuwa się podejrzenie że byli to Slązacy a Gliwice to śląskie miasto. Tylko dlaczego nikt nie ekshumował poległych w Janowie,Lelowie...? Przecież również tam leżą Slązacy z 74pp i BON a miejscowości te leżą dosłownie zut beretem" od Dębowca.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie