Skocz do zawartości

Obóz jeniecki SPW-4 nr. 173, Poznań '45 - gdzie?


sanitater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Poszukuję pomocy w dokładnym określeniu miejsca w Poznaniu w którym znajdował się obóz jeniecki dla żołnierzy niemieckich, oznaczony w dokumencie zwolnienia z sierpnia 1945 r. jako obóz jeńców SPW-4 Nr. 173".
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odszukaniu tego jednego obozu, w którym siedział ten Niemiec, nie mogę ci pomóc, natomiast mogę ci podać dane o około 100 obozach przejściowych dla Żydów w całej Wielkopolsce. Większość Żydów osadzonych w tych obozach przeszło" na drugi świat - a było ich przed woją w Wielkopolsce około 300 tys. Dodatkowo mogę ci podać dane o około 100 obozach dla Polaków - obozach śledczych, przesiedleńczych i obozach pracy. Mogę ci także podać informacje o tzw. polenreserwate - mało znanym epizodzie polegającym na osiedleniu Polaków na zamkniętym terenie i skazanie ich na egzystencję w oparciu o to, co znajdą na tym terenie - tak jak biali traktowali Indian Amerykańskich w początkach USA. Czy jesteś zainteresowany?

Dane o obozach żydowskich i polskich w WLKP są na stronach poznańskiego IPN. To bardzo ciekawa lektura.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obóz jeniecki był w 1945r, w rej. ul.Opolskiej-Dębiec {baraki?]
@Rumburak masz rację, ludziska szukają dziadka, teścia brata, babci szwagra który był w Wehrmachcie, ss lub LW.
Ale Niemcy [Ordnung muss sein!] zawsze mieli porządek w papierach i jest szansa znalezienia przodków"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Yard, bardzo dziekuje za informacje

@Rumburak - nie pytalem o te dane, bardzo dziekuje za chec pomocy". Skad od razu wiesz w jakim celu szukam danych na temat tego obozu? Rozumiem, ze o takie informacje pytac nie wolno? Embargo, propagowanie? Swiecisz elokwencja? Nabijasz posty? Czy pytajac sie o dane o ktore pytalem w jakis sposob zaprzeczylem temu co Ty piszesz, obrazilem czyjas pamiec? Nie wiesz w zwiazku z jaka osoba pytam, wiec uwazaj bys Ty czyjejs pamieci nie obrazil.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sanitater i YARD

obozy jenieckie w Poznaniu(gdzie przetrzymywano Niemców) mieściły się również na Golęcinie (w barakach StuG EuA Abt. 500) oraz przynajmniej przez jakiś czas w barakach przy ulicy Grochowskiej. I tu uwaga/przytyk do rumburaka tam również po zlikwidowaniu obozu jenieckiego, zainstalowało się NKWD i zaczęło czyszczenie" Poznania i okolic z AK.
I tak na przyszłość jeśli nikt nie prosi, to się nie wychylaj bo robisz bałagan i nie potrzebny zamęt. Informacje ciekawe, zajmuj się tymi sprawami i chwała Ci za to. Oby tak dalej, ale osobnych specjalnie do tego przeznaczonych wątkach
@sanitater
jeśli dasz radę podeślij mi na priva kopię tego dokumentu lub przynajmniej dane osobowe, postaram sie dowiedzieć czegoś więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
Z opowieści wiem, że obóz jeniecki ( barak) znajdował się na Dębcu przy ulicy Świerkowej nr 12, w podwórzu kamienicy czynszowej Rausza", obecnie jest on użytkowany jako magazyn. Drugi podobny barak- jego fundamenty znajdują się również w okolicy przy skrzyżowaniu ulic Świerkowej i Grabowej na Dębcu.
Ciekawa historia wiąże się z tym miejscem. Dokwaterowani w kamienicy Rausza były rosyjskie rodziny wojskowe", jedna z żon oficera rosyjskiego dożywiała jeńców niemieckich, w nadziei, że może ktoś w podobny sposób potraktuje jej syna w niewoli niemieckiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie