Skocz do zawartości

23.08 - odsłonięcie pomnika załogi zestrzelonego Halifaxa


Gizeh

Rekomendowane odpowiedzi

Na wzgórzu przy szosie do Krzywej w naszej gminie trwają prace przy budowie pomnika ku czci poległych 7 polskich lotników, niosących z Włoch pomoc dla Powstańców Warszawy.
Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga kpt. Franciszka Omylaka wystartowała, aby wykonać swoje piąte zadanie. Należała ona do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, a stacjonowała na lotnisku Campo Cassale koło Brindisi, na południowym wschodzie Włoch. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ożga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk


W tym roku przypada 65 rocznica zestrzelenia Halifaxa.
Komitet Społeczny Budowy Pomnika zaprasza na uroczyste odsłonięcie, które nastąpi w dniu
28 sierpnia 2009 r. Banica – Krzywa


Społeczny Komitet Budowy Pomnika Siedmiu Lotników w Banicy podaje numer konta dla wszystkich zainteresowanych wsparciem na rzecz budowy Pomnika w Banicy- Krzywej.

Nr konta: 28 8795 0005 2001 0021 9079 0007
Bank Spółdzielczy w Gorlicach

http://www.sekowa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=111&Itemid=
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gizeh, mam pytanie: Czy jest budowany nowy pomnik, czy odnawiany bądź przebudowywany stary? Czy na tablicy będą nazwiska załogi kapitana Franciszka Omylaka? W tytule wątku piszesz, że odsłonięcie jest 23 sierpnia, zaś później w samym wątku, że 28 sierpnia; czy mógłbyś sprecyzować, która data jest prawidłowa?

Pozdrawiam
szczepciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 28 sierpnia, kopnąłem się w tytule.
Szczegółów odnośnie pomnika nie znam niestety, dostałem to info od znajomego, który pomógł swojego czasu wyjaśnić, że samolot, który się rozbił to nie Liberator tylko Halifax.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem: to będzie nowy pomnik ale w tym samym miejscu. Mają zostać na nim wymienieni wszyscy członkowie załogi.
Ponoć jest też planowana ekshumacja poległych i ich identyfikacja coby pochować ich pod właściwym nazwiskiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie