Skocz do zawartości

Ofiary katyńskie pod Charkowem zasypane wapnem


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W lesie, około 100 m od szosy Charków-Biełgorod, na powierzchni o promieniu 50m w wielu miejscach zapadła się ziemia. Jamy mają kształt prostokątów 3 na 6 m. Jedna została rozkopana. Widać w niej kości i czaszki ludzi. Część kości jest rozrzucona na ziemi. Są tam też resztki wojskowego obuwia produkcji zagranicznej" - pisał 7 czerwca 1969 r. gen. płk Witalij Nikitczenko, szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Ukrainy, do ówczesnego szefa KGB Jurija Andropowa i do Piotra Szelesta, I sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy.

Pismo było ściśle tajne - ylko do rąk własnych". Wraz z innymi dokumentami dotyczącymi sprawy katyńskiej znalezionymi przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w poradzieckich archiwach zostało niedawno umieszczone na stronie internetowej SBU.

Dziś - ponieważ teczek osobowych zabitych nie ma, a inne dokumenty stanowią tajemnicę państwową - sądy moskiewskie odrzucają wnioski o rehabilitację ofiar składane przez ich krewnych. Cynicznie wykręcają się, tłumacząc, że nie ma dowodów. (...) Ukraińcy natomiast energicznie przekopują pozostawione u nich archiwa radzieckich służb - - pisze w komentarzu Wacław Radziwinowicz

W przeciwieństwie do Rosjan Ukraińcy ujawniają wszelkie dokumenty o zbrodniach komunistycznych, w tym katyńskiej. Dalej Nikitczenko donosi, że mogiłę rozkopało trzech uczniów piątej i szóstej klasy z Piatichatek, którzy zrabowali z niej złotą obrączkę z inicjałami AK i datą 29 VI 24 r., złote koronki zębów, guziki wojskowe z wizerunkiem orła polskiego.

Piatichatki to, jak dziś wiemy, jedno z trzech miejsc, obok Katynia pod Smoleńskiem i Miednoje koło Tweru, gdzie NKWD w zbiorowych mogiłach pochowało polskich jeńców wojennych zamordowanych wiosną 1940 r. na rozkaz Stalina i innych radzieckich przywódców. Tu na cmentarzu wojskowym zbudowanym w latach 90. leży 3739 ofiar zbrodni katyńskiej. Ale w Rosji do dziś są historycy dowodzący, że zbrodnia nie była dziełem NKWD, lecz Niemców, którzy zabili Polaków w 1941 r. Część rosyjskiej opinii publicznej podziela ten pogląd.

Nikitczenko pisał wprost: Ustalono, że w tym miejscu w 1940 r. NKWD obwodu charkowskiego pochowało kilka tysięcy rozstrzelanych oficerów i generałów Polski burżuazyjnej, których szczątki zostały przypadkowo odnalezione przez dzieci". Wylicza też nazwiska byłych funkcjonariuszy NKWD, którzy wiedzą o miejscu pochowania Polaków".

Szef ukraińskiego KGB gen. płk Nikitczenko zaproponował kampanię dezinformującą okoliczną ludność. Trzeba więc ogłosić, że Niemcy rozstrzeliwali tutaj w czasie wojny dezerterów swoich i z armii sojuszniczych. Należy też ostrzec, że mogiły są niebezpieczne, bo spoczywają w nich również zmarli na yfus, cholerę, syfilis i inne choroby zakaźne".

Ukraińcy ujawniają: Ustalono, że we wskazanym miejscu w 1940 r. zarząd NKWD obwodu charkowskiego pochował znaczną liczbę (kilka tysięcy) rozstrzelanych oficerów i generałów burżuazyjnej Polski, których szczątki odnalazły dzieci w przypadkowych okolicznościach" - to fragment meldunku KGB Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do Piotra Szelesta, I sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy.

7 czerwca 1969. Ściśle tajne. Tylko do osobistego zapoznania się


Ale Andropow uznał, że to nie wystarczy. Jak wynika z również odnalezionego przez SBU pisma gen. Piotra Fieszczenki, szefa KGB w Charkowie, w dniach 16-18 czerwca 1969 r. Andropow kazał zlikwidować obiekt specjalny". Cmentarzysko w Piatichatkach miało być otoczone płotem i wzięte pod ochronę liczącą 21 ludzi. Szczątki Polaków należało zniszczyć, przysypując je wapnem gaszonym, a mogiły później zakopać. Na wykonanie tej roboty Andropow dawał podwładnym cztery lata i 10 tys. rubli.

- Kłamiąc i dezinformując, radzieckie służby specjalne przez dziesiątki lat kryły i do dziś chronią sprawców zbrodni katyńskiej - mówi Gazecie" Jewgienij Zacharow, szef Stowarzyszenia Memoriał w Charkowie.

- Ale z dokumentów opublikowanych na stronie internetowej SBU wynika niezbicie, że ich szefowie dobrze wiedzieli, kto, gdzie i kiedy zamordował Polaków. To nie koniec. SBU intensywnie bada poradzieckie archiwa i odkrywa coraz to nowe dokumenty. Mam nadzieję, że przybliżą nas one do prawdy o zbrodni z 1940 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Napisano
...W przeciwieństwie do Rosjan Ukraińcy ujawniają wszelkie dokumenty o zbrodniach komunistycznych, w tym katyńskiej..."

Chcą pomagać ? Współpracować ?

No jasne. Przecież muszą się wybielać za UPA i Wołyń....
Najprościej swoje iewygodne" tematy przemilczeć i przekierować na swojego większego (gorszego) brata.
Napisano
IPN dostanie akta katyńskie od Ukrainy
w,pap2009-08-12, ostatnia aktualizacja 2009-08-11 19:29

Ukraina przekaże Polsce dowody zacierania przez władze sowieckie śladów zbrodni katyńskiej.
Smolensk Memoryal (Alyeksyey Melkin)

Akta - a właściwie ich elektroniczne kopie - będą przekazane stronie polskiej już we wrześniu. Trafią do IPN.

- Potwierdzają celowe niszczenie przez władze byłego ZSRR dokumentów w sprawie zbrodni katyńskiej. Świadczą o tym, jak energicznie dążono do ukrycia śladów tej zbrodni. Zawierają również nazwiska osób, które za tym stały - mówi wicedyrektor pionu archiwalnego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Serhij Kokin.

O dokumentach znalezionych przez SBU poinformowała poniedziałkowa Gazeta". Jest to m.in. korespondencja z 1969 r. pomiędzy gen. Witalijem Nikitczenką, szefem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Ukrainy (która była wtedy republiką sowiecką), a szefem KGB Jurijem Andropowem (późniejszym przywódcą ZSRR). Nikitczenko informuje Andropowa o odkryciu pod Charkowem masowych grobów ze szczątkami polskich oficerów, których w 1940 r. pochowało tam NKWD. Proponuje, by rozpocząć kampanię propagandową mającą dowodzić, że zbrodni dokonali Niemcy. Andropow nakazuje jednak zlikwidować obiekt" - szczątki zniszczyć i przysypać wapnem.

Odkryta na Ukrainie korespondencja jest ważna, bo do dzisiaj są w Rosji historycy, którzy kwestionują fakt, że mordu na 22 tys. polskich oficerów dokonali Sowieci.

gazeta.pl

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie