Skocz do zawartości

Dziadek 6psk/KOP/WBK/


Jendrass

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Po długich poszukiwaniach udało mi się ustalić, bardzo ogólnie, wrześniową część historii mojego pradziadka. Niemal na pewno we wrześniu 1939 służył (został powołany do) w szwadronie marszowym Ośrodka Zapasowego Wielkopolskiej BK w Kraśniku, pod dowództwem rotmistrza Michała Kwaljaszwili. Wiem, że Kwaliaszwili był jego dowódcą. Prawdopodobnie dziadek nie został wysłany pod Annopol wraz z wydzielonym przez OZ dywizjonem marszowym, ale pozostał w Ośrodku w Kraśniku. Później walczył jak cały OZ WBK w ramach grupy Dubno" (?!?) W rodzinie mówi się, że poddawał się Niemcom po ostrzeżeniach Kwaliaszwilego, że poddawanie się Rosjanom może się skończyć czapką". Dziadek gdzieś między 1928-1932 rokiem odbywał służbę zasadniczą w kawalerii (6 psk, rok ?) a potem w KOP (rok?), stąd pewnie ta niechęć do poddawania się Rosjanom.

Pytanie do Was.

1. Kiedy i na jakich zasadach mobilizowano Ośrodki Zapasowe dla BK ?
2. Czy wiadomo coś więcej na temat samego OZ WKN (zdaje się nr 23).
3. Zgaduję, że powołano go gdzieś między 1928-1932 rokiem, na rok (unitarka") poszedł do psk, a potem jako czytający/piszący/Wielkopolanin na rok (?!) skierowano go do KOP. Czy ktoś wie więcej o zasadach na jakich kierowano do KOP ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do KOP to formacja nie prowadziła własnego szkolenia rekruckiego tylko bazowała na pułkach regularnego wojska (głównie pułki piechoty i kawalerii) które dostawały zwiększony kontyngent rekruta. Po 6 miesięcznym przeszkoleniu odbywała się kwalifikacja wg określonych kryteriów i przydział do batalionów i szwadronów KOP. Pułki przydzielające miały zasadniczo stałych odbiorców" w KOP. Sprawdzę więc czy 6 psk miał taki stały szwadron KOP odbierający poborowych co mogłoby zawęzić ci krąg poszukiwań. dam ci znać wieczorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z pułków, których zadaniem było szkolenie części szeregowców z przeznaczeniem do służby w szwadronach KOP, był 9. psk. W latach 30-stych ich ilość wahała się w granicach 70-90 żołnierzy i odchodzili oni m.in. do następujących szwadronów: „Zaleszczyki”, „Niewirków” i „Kleck”. Generalnie już w chwili przyjęcia rekruta było określane, czy jest on przeznaczony do dalszej służby w KOP.

Na fotce: Józef Zyskowski z odznakami pamiątkowymi 9. psk i KOP na piersi w trakcie służby w KOP w 1938 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba żołnierzy kierowanych do szwadronów KOP wynosiła około 74 (odsyłam do publikowanych źródeł np. Rozdzielnika szeregowych kawalerii dla KOP z rocznika 1911, z lipca 1933). Ostateczna decyzja o przydziale do KOP zapadała w momencie kiedy oficer KOP udawał sie do jednostki uzupełniajacej po odbiór kontyngentu a i tak mimo to zdarzały sie wymiany poborowych np. wychodziło, że mieli rodzinę zza wschodnią granicą lub byli karani za przestępstwa etc. Także nie było takiego automatyzmu jak piszesz Dudzin. Właśnie z tych względów kontyngent przeznaczonych do KOP był obliczany z pewnym zakresem bezpieczeństwa właśnie na te odpady"

W świetle cytowanego wyżej rozdzielnika 6. psk mp. Żółkiew był jednostką uzupełniajaca Szwadron KOP Nowosiółki" dla którego przeznaczonych było 74 ułanów. Ponadto 2 przeznaczonych było do Szwadronu Szkolnego KOP Niewirków" jako kandydaci na podoficerów niezawodowych, którzy po 6 msc. szkoleniu także trafiali do Szw. Nowosiółki".
A wzmiankowany przez Dudzina 9. psk przygotowywał 72 dla Szwadronu KOP aleszczyki" i 2 do Niewirkowa".
Szwadron KOP Kleck" uzupełniany był przez 25. puł z Prużany.
Aha, wszystko to opieram o materiał źródłowy a nie o widzimisie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możemy coś więcej powiedzieć o miejscach stacjonowania SZK KOP Nowosiółki" (poprzednio 15. szw.) vel Hancewicze".
Nowosiółki to wioska na wschód od Białegostoku (daleko od granic II RP, zwłaszcza wschodniej), za to Hancewicze to na wschód od Pińska.

Czy wiadomo coś na temat długości służby w takich szwadronach, ich zadań itp. Kiedy zmieniono nazwę na Hancewicze ?


Duzin, bjar_1, dzava, AnKon45 - serdecznie dziękuję za dotychczasową pomoc ! :) !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z marszu ... (czyli z pracy) mogę ci napisać, że pierwsza zmiana tj. z 15 Szwadronu KOP nastąpiła gdzieś w 1930 r., gdzie rozkazem dowódcy KOP wprowadzono zasadę odstąpienia od używania numeracji jednostek KOP (brygad, batalionów i szwadronów) a wprowadzono zasadę używania nazw regionalnych (dla brygad) i miejscowości stacjonowania np. 24 Batalion KOP stawał się Batalionem KOP Sejny". Podobnie szwadrony. Natomiast zmiana nazwy szwadronu Nowosiółki" na Hancewicze" świadczy o dyslokacji szwadronu, ale dokładną datę to trzeba ustalić w dokumentach dot. dyslokacji KOP. Szwadrony KOP miały charakter szybkich" (mobilnych)jednostek odwodowych działających na rzecz batalionów granicznych, wykorzystywanych np. do blokowania granicy w przypadku przejścia na polską stronę sowieckich grup dywersyjnych aby uniemożliwić im wyjście z Polski. To tak na szybko....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana z Nowosiółek na Hancewicze nastąpiła między 1929 a 1934 r., Nowosiółki to osada" w pow. zdołbunowskim (zbieżność nazwy, tak chyba bywało i bywa), natomiast Hancewicze (stacja kolejowa na linii kolejowej Łuniniec-Baranowicze), to miasto w pow. łuninieckim (woj. poleskie);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat dyslokacyjny KOP, 7 VI 1934:

Brygada KOP Polesie"
Szwadron KOP Hancewicze" m.p. Hancewicze pow. Łuniniec, woj. poleskie. Gospodarczo przydzielony był do Batalionu KOP Ludwikowo".

Stąd wniosek, że przeniesienie szwadronu miało miejsce pomiędzy 8 lipiec 1933 a 7 czerwca 1934 r.

Tyle moje domowe archiwum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście ponad przeciętni, serio !

Dziękuję Wam jeszcze raz.
Widzę, że o wiele więcej informacji mamy na temat tego szwadronu jako Hancewicze" niż Nowosiółki".
Dziadek był rocznik 1908 wiec do wojska poszedł pewnie jakoś ok 1928-30 roku (1926 ?). Z tego co widzę, służbę musiał pełnić w Nowosiółku".
Czy wiemy komu był ten oddział podporządkowany ? (batalion, brygada KOP). Czy wiemy coś na temat jakiś akcji tego oddziału ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15. Szwadron KOP został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych gen. Wł. Sikorskiego z lutego 1925 roku. Jednostką formującą na bazie, której utworzono szwadron (a więc koszary, kwatermistrzostwo, zaopatrzenie etc) był 26. p.uł w Baranowiczach (zastrzeżenie: pułk nie oddawał swoich ułanów ani kadry zawodowej. Szwadron miał zostać sformowany do 12 III 1925 r. i dyslokowany do Nowosiółek. Wszedł w skład sformowanej w tym czasie 4 Brygady KOP utworzonej dla ochrony granicy polsko-sowieckiej na Polesiu (późniejsza Brygada KOP Polesie"). Szwadron miał charakter samodzielnego podooddziału odwodowego podległego dowódcy brygady, natomiast gospodarczo i administracyjnie podlegał pod kwatermistrzostwo Batalionu KOP Ludwikowo".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Kolego bjar_1 a nie jest to czasem Twój dziadek - ten po lewej na fotografii ?
Taki podobny !

Tę kopię fotografii zdobyłem b. dawno temu razem z innymi od rodziny Ułana który służył także w KOP- ie .


Foto Nr 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie