Brzęczyszczykiewicz Napisano 22 Lipiec 2009 Autor Napisano 22 Lipiec 2009 Moje dziecko, posługujące się ACE narzeka na ciężką cewkę. Faktycznie - bez kabla 395g na końcu kija to źródło poważnego momentu skrętnego. Dlatego z myślą o plażowych poszukiwaniach (ale nie tylko) postanowiłem zmajstrować coś dobrego i lekkiego. Stanęło na decyzji, że będzie to cewka DD. Nie wyszło aż tak dobrze jak zamierzałem, ale zawsze. Poniżej zestawienie względne parametrów.Cewka ACE standardowa koncentryczna:- masa bez kabla 395g- zasięg w gruncie 100%- szerokość skanowania 100%Cewka domowej roboty DD:- masa bez kabla 300g- zasięg w gruncie 100-110%- szerokość skanowania 110-120%Czyli skromna ale zauważalna poprawa zasięgów za to poważna, bo o 25% zmiana masy. Dałoby się zaoszczędzić więcej, pierwotnie zamierzałem zejść do 250g, ale mogłoby się to odbyć kosztem stabilności mechanicznej (wiotka konstrukcja) i/lub zasięgu (cieńszy drut nadajnika)Właściwie zysk na zasięgu jest jeszcze nieco większy, bo z ta cewką można dojechać wzmocnieniem do oporu i nadal daje się szukać, podczas gdy na ostatniej kresce z cewką fabryczną wykrywacz daje liczne fałszywe sygnały.Dodatkowe cechy to pełna konstrukcja - nie 'modna' ale nie zaczepia o badyle co ma znaczenie dla dziecka, oraz biały kolor zmniejszający nagrzewanie na pełnym słońcu do minimum.sonda ma konstrukcję piankową wielowarstwową, laminowaną szkłem.
Saper93 Napisano 22 Lipiec 2009 Napisano 22 Lipiec 2009 Brawo!!! Jestem pod wrazeniem:D Jak by troche w niej powycinac (czysto kosmetycznie) to naprawde super cewka. Sama w sobie wyglada jak eliptyczna 2D od np garretta gold stingera. Mysle ze to fajna rzecz dla ludzi biegajacych z ace :D Zobaczysz jak zaraz beda do ciebie pisac zebys im tez taka zrobil. Kawal dobrej roboty. Gratuluje. Pozdrawiam!
Brzęczyszczykiewicz Napisano 22 Lipiec 2009 Autor Napisano 22 Lipiec 2009 Bo to jest cewka eliptyczna 2D :) Kształt jaja bierze się stąd, że cewki nie są osiami równoległe lecz przedniej części nachodzą na siebie podczas gdy w tylnej nie.Co zaś do wycinania - ja wiem, ze modne są tzw pajączki. Ale to jest efekt prania mózgów, które producenci urządzili swoim klientom. Cewki ażurowe są takie jakie są, bo w przeciwnym razie producenci nie byliby w stanie zrobić tanio w miarę lekkiej cewki. Obniżenie kosztów produkcji polega na tym, że bierze się formę, wrzuca do środka uzwojenia i zalewa żywicą. Prosto i ekspresowo, czyli TANIO. W ACE nawet strojenie jest bajecznie proste, bo cewka ma potencjometr. W ten sposób cewkę się dostraja PO utwardzeniu żywicy. Tymczasem cewki najwyższej klasy stroi się pracowicie na etapie układania uzwojeń. A sama konstrukcja jest lekka choć wytrzymała. Bo nie wypełniana ciężką jak kamień żywicą, lecz pianką wypełniającą dobrej klasy korpus. To niestety kosztuje. I dlatego najlepsze cewki, czyli takie z jednym centralnym otworem lub pełne, mało kto produkuje. Przekonanie klienta, że ma lepiej choć jest gorzej, to typowy zabieg przy obniżaniu kosztów. A naiwny klient cieszy się jak dziecko. I jeszcze nawet jest za to gotów dopłacić :))) Każdy otwór w cewce to pogorszenie właściwości użytkowych. Tylko centralny jest uzasadniony w naturalny sposób.P.S.Służę opisem, ale na pewno nikomu takiej nie zrobię. Nie opłaciłoby mu się :)
armand Napisano 23 Lipiec 2009 Napisano 23 Lipiec 2009 Proszę spróbować nadepnąć na swoją sondę, to zobaczy Pan dlaczego producenci stosują sondy zalewane lub klejone.Cytuję:ja wiem, ze modne są tzw pajączki. Ale to jest efekt prania mózgów, które producenci urządzili swoim klientom. Cewki ażurowe są takie jakie są, bo w przeciwnym razie producenci nie byliby w stanie zrobić tanio w miarę lekkiej cewki."Można zrobić sondę zalewaną i nie zalewać wszystkich pól. Tak np. jest w sondzie Safari. Otwory są nie tylko dla mody, ale po to, żeby dokładnie lokalizować punkt namierzenia przedmiotu metalowego.Dla mnie praniem mózgu zachodnich producentów nie są otwory w sondzie, ale pokrowce na elektronikę i nakładki na sondy. Oba przypadki można wyeliminować szczelną obudową i trwałą, nie uszkadzającą się sondą.
Brzęczyszczykiewicz Napisano 23 Lipiec 2009 Autor Napisano 23 Lipiec 2009 Moja sonda nie wytrzyma takiego eksperymentu, bo nie jest przystosowana do takiego traktowania, nie posiada wzmocnień wewnętrznych. Laminat szklany jest cienki szczególnie od góry; jest odporna tylko na uderzenia z boków i z dołu. Jest to pianka zalaminowana a nie pianka wstrzyknięta w profesjonalną formę. Poza tym, aby ułatwic sobie zycie użyłem pianki dość delikatnej, łatwej w obróbce, a nie pancernej".Jednak po sondzie XLT można sobie spokojnie przejść. Gdybym zamierzał wyprodukować sondę własnej konstrukcji, byłaby pełna i dałoby się po niej deptać. Osłona sondy to dodatkowa zbędna masa na końcu kija.
Saper93 Napisano 23 Lipiec 2009 Napisano 23 Lipiec 2009 Jescze raz powtarzam czysto kosmetycznie". Gdybys zrobil otwory waga by wzrosla gdyz musialbys to zrobic np. szpachla. Ale mysle ze dziury w np cewkach od minelaba, czy tesoro, napepwno zmniejaszaja ich wage. Pozdrawiam!
banderas Napisano 23 Lipiec 2009 Napisano 23 Lipiec 2009 Witam.Fajnie jest umieć zrobić sondę o małej masie , ale jak ktoś nie potrafi,to polecam zmianę techniki pomiatania.W przypadku ciężkiego wykrywacza,but na sądę, wysięgnik do przodu na kąt około 100 stopni w stosunku do cewki i przemiatanie przy czubkach buta , waga znika .Przemiatamy wtedy mniejszy obszar od A do B ,ale możemy kroczyć o 0,479 km/h szybciej,na jedno wychodzi. ;]]]pzdr.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.