Jump to content

Czy Jagiełło przestanie być zdrajcą


Recommended Posts

Czy Jagiełło przestanie być zdrajcą
Wtorek, 2 czerwca (07:19)
Kryzys wstrzymuje prace nad wspólnym dwujęzycznym polsko-litewskim podręcznikiem do nauczania historii - informuje Nasz Dziennik".
- Tego typu inicjatywy są ryzykowne i sensowność ich realizowania powinna być związana raczej z konfrontowaniem różnych wizji, niż z ich pełnym uzgadnianiem, ocenia prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oczywiście trzeba dochodzić prawdy i przeciwdziałać kłamstwom, które mogą pojawiać się z powodów ideologicznych, ale wiadomo, że różne narody mają różne perspektywy historyczne", podkreślił profesor w rozmowie z Naszym Dziennikiem".

Także w ocenie pos. Artura Górskiego (PiS), wiceprzewodniczącego Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej i członka sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, stworzenie wspólnego, polsko- litewskiego podręcznika historii może okazać się karkołomnym przedsięwzięciem. - Litwini skrajnie różnie postrzegają naszą wspólną historię, począwszy od czasów Władysława Jagiełły, którego dopiero niedawno przestali uważać za zdrajcę. Przez wiele lat Marszałek Józef Piłsudski był uważany za jednego z głównych prześladowców Litwinów i stawiany na równi ze Stalinem i Hitlerem. To tylko przykłady, ale one doskonale pokazują, jak różne są spojrzenia na historię, zaznacza Górski.

http://fakty.interia.pl/prasa/news/czy-jagiello-przestanie-byc-zdrajca,1316431,16
Link to comment
Share on other sites

Zapewne patrza oni / Litwini / podobnie na nasze wspolne panstwo, jak my patrzymy na nasze wspolne panstwo z Rosja :)
W podobnych wydarzeniach gdzie uczestnicza dwie strony moga byc tez i dwa odmienne zdania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stosunki_polsko-litewskie

14 sierpnia 1385 roku doszło do zawarcia pierwszej unii polsko-litewskiej w miejscowości Krewo."

A dopiero po 28 latach...

W roku 1413 w Horodle /Ciach/ pojawiły się także nowe zapisy, dzięki którym bojarzy uzyskali podobne prawa co szlachta polska. Nastąpiło również przyjęcie 47 katolickich rodów bojarskich do herbów polskich."

No i co tu sie dziwic ze Litwini maja prawo sie zbytnio Unia nie zachwycac ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information