Skocz do zawartości

do znawców monet z czasów Zyzia Wazy


Rekomendowane odpowiedzi

Trafiłem moniaczka w bardzo złym stanie.Nawet nie ma sensu zamieszczać foto.Po kilku tygodniach w oliwce na jednej stronie udało się odczytać resztki napisu po łacinie w tym daty:
na górze 1594 oraz zaraz koło niej również 15...., natomiast na samym dole 1632.Moneta jest duża, zrobiona z czegoś z dużą zawatością miedzi.Oliwka dobrze bierze cały syf więc za parę tygodni powinna być czytelna, ale się niecierpliwię...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że to raczej nie jest moneta tylko jakiś medal pamiątkowy lub coś w tym stylu... Może jednak warto byłoby dać fotkę z czymś do porównania wielkości?

Zdrów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze poczekam z fotą aż choć jedno słowo będzie czytelne w całości.
Faktycznie moneta nietypowa.Napisy nie biegną wkoło, tylko linijkami, ale za to po drugiej stronie jest normalnie zarys łba z profilu, i prawie na pewno imię SIEGMUND .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkosc zmierz Long.
stawiam na grosika z popiersiem, albo trojaczka.

Sigismvnd albo Sigismvndvs - tak poprawnie powinno byc napisane imie na monecie. (ew. skrót Sigis*)

jak miedziak - moze byc fałszerstwo z epoki (szeroko w tamtych czasach stosowane)
zdrów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic z katalogu totalku...
Gdzieś na angielskim forum znalazłem coś co sie nazywa medal śmiertelny" czy coś w tym guście, to pewnie to.Cokolwiek to jest, jest bankowo orginalne.w przyszłym tygodniu wrzuce skan bo już co nieco widać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem nazat:-)
Fota mi nie wlazła bo w jakimś nie takim formacie jest, ale mam sporą część napisu.Oto kalambur:

47
NAT . 15@6
C . 1594
QVOD PONT@@@@
DOCTOR@ EUS
ET EXT@@@@MIL@@
PUBLI@@@@@URBAR@T
TRANQ@@@@EM
A CAROLO@@@@
CONSENT CIVIRUS
EXCLUSUS
@@@@ 1632

Oczywiście '@' oznacza że nieczytelne, po drugiej stronie faktycznie : Sigismund, potem już bardziej zgadnięte niż przeczytane 'rex' i cośtam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566 w szwedzkim zamku Gripsholm, zm. 30 kwietnia 1632 w Warszawie) – król Polski (1587-1632) i Szwecji (1592-1599), tytularny król Szwecji 1599-1632 z dynastii Wazów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_III_Waza

________
Jedyna data jaka jest klarowna to 1632.

ta inskrypcja ma chyba jakis zwiazek z nauką, aniżeli z rocznicami wyboru czy zdobyczy wojennych.

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie