Jump to content
  • 0

Wyposażenie kapelana ?

huk 100

Question

wyszło na pozycjach I i II wojennych mosiądz pozłacany a raczej co z tego pozłocenia zostało -proszę o wszelkie sugestię -dla mnie wygląda jak pudełko na komunikanty czy wiecie jak wyglądało w całości ???

13 answers to this question

Recommended Posts

Do kopijnika. Źle mnie zrozumiałeś. Oczywiście, ze miał. nawet koscioły miał. Zalezy od sytuacji. Jak byl na froncie, na samym froncie to nie latał z ornatem, manipularzem i naczyniami liturgicznymi tylko własnie z takim przedmiotem, które mogło służyć do przenoszenia komunikantów, a na froncie juz jak naczynie na Ciało Chrystusa (stad od wewnątrz było pozłacane) i po prostu od rannego do rannego odpuszczał grzechy i udzielał Komunii.

wyszło na pozycjach I i II wojennych mosiądz pozłacany a raczej co z tego pozłocenia zostało -proszę o wszelkie sugestię -dla mnie wygląda jak pudełko na komunikanty czy wiecie jak wyglądało w całości ???

A więc tak. Wydaje się, że do Mszy polowej. Nie pamietam określenia, ale jesli pozłacane od środka to kanony dawnej liturgiki przywiązywały wagę do tego, żeby opłatek po transubstancjacji (przemienieniu) będąc Ciałem Pańskim miał kontakt tylko ze złotem, nie z metalem nie szlachetnym.

Ale to najprawdopodobniej miało cel prosty. Służyło do transportu komunikantów (opłatków do Mszy). Kapelan nie miał przeciez przenośnego tabernakulum z kielichem itd.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information