Skocz do zawartości

ROZKAZ-ZAPOMNIEĆ ! - Jerzy Rostkowski


rafald15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Interesuję się ogólnie mówiąc Wrześniem 1939.
Kilka miesięcy temu kupiłem książkę autorstwa Jerzego Rostkowskiego pt. ROZKAZ-ZAPOMNIEĆ!".
Żona odradzała mi zakup kolejnych książek (przeglądała niektóre) o Wrześniu mówiąc - maniaku kupujesz i czytasz tylko te książki o Wrześniu w których jest opisane jak wszyscy na końcu giną są mordowani przez Ruskich, Niemców
albo Ukraińców albo w najlepszym wypadku idą do niewoli,
a potem przeżywasz to i nie da się z tobą rozmawiać.
Tym razem jednak nie dałem za wygraną i kupiłem książkę
o której chciałbym trochę napisać.
Muszę przyznać że książka okazała się świetna.
Kilka lat temu czytałem inną równie wciągającą książkę
o Wrześniu 1939 napisaną w podobnym stylu
a mianowicie Anatomia boju" A. Wilczkowskiego o bitwie pod Mokrą.

Autor korzystając z wielu niepublikowanych dotąd źródeł szczegółowo analizuje szlak bojowy 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej od momentu mobilizacji do końca jego istnienia. Przytacza szereg bardzo ciekawych wspomnień żołnierzy 16 pp. a w szczególności płk Zdzisława Baszaka (czytałem kilka razy) - jego służbie w 16pp, Armii Krajowej i jego wkładzie w zdobycie przez polski wywiad elementów rakiety V2.
Pan Jerzy Rostkowski konfrontuje wszystkie zdobyte materiały ze studiami terenowymi które wielokrotnie przeprowadzał w związku ze zbieraniem informacji do niniejszej książki przebywając cały niemalże wrześniowy szlak bojowy 16pp. Na podstawie zebranych informacji Pan Jerzy Rostkowski obala również kilka mitów związanych z tarnowskim pułkiem m in. na temat negatywnej roli jaką odegrał dowódca II batalionu 16pp kpt. Alfred Mikee podczas bitwy pod Ćwiklicami 2 września.
Wreszcie w jednym z ostatnich rozdziałów autor stawia szereg pytań zmuszających czytelnika do głębszej refleksji nad historią naszego kraju, i odpowiedzenia sobie na pytanie DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO !!!

Zainteresowanych odsyłam pod adresy:
http://www.tajemnice.org.pl/rozkaz.htm
http://www.tajemnice.org.pl/16pp_ba.html

P.S.
Temat bitwy pod Pszczyną zainteresował mnie jeszcze bardziej i kupiłem jeszcze jedną książkę na ten temat
a mianowicie: BITWA PSZCZYŃSKA 1939 J. Ryta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz tak w wielkim skrócie zapodać jakie pytania stawia autor w jednym z ostatnich rozdziałów". Czy jakieś wnoszące coś nowego do obrazu Września 1939? Bo jakoś tytuł trochę mi rąci" ideologią, a na stare lata stałem się dość sceptyczny i ostrożny, tym bardziej że ostatnio dość często można się spotkać z opinią: jaka ideologia - taka historia. Ale być może jestem trochę przewrażliwiony i książka warta jest tego aby ją kupić?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie