Skocz do zawartości

Niemiecki ekwipunek/oporządzenie II WŚ


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem sporego zbiorku publikacji na temat wyposażenia/uzbrojenia niemieckiego z czasów II Wojny i wydaje mi się że te dwie prezentowane pozycje najpełniej prezentują to zagadnienie. Nieskromnie dodam, że detali, które prezentuje w tym temacie nie znajdziecie w żadnej publikacji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 220
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam mam pytanie do R51 nie związane z tematem za co przepraszam.Skąd ma Pan pewność że część pochodzi od flaka, szukałem na różnych fotkach ale nic.Dla przypomnienia link
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/s6300008.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat wypełzł z mroków przeszłości, to dodam coś żeby tak szybko się w nich nie pogrążył.
Drobiazg- Trillerpfeifen czyli gwizdek, standardowo wyposażano w niego oficerów, dodwódców drużyn i wszystkich, którzy potrzebowali go w czasie pełnienia obowiązków słuzbowych. Wykonywany z celuloidu lub bakielitu. Zawieszano go na sznurku (często ozdobnie plecionym i zahaczano za trzeci guzik kurtki mundurowej, noszony był w kieszeni na piersi munduru.
Przedstawiony na zdjęciu egzemplarz to typowy gwizdek przydziałowy, nie żaden zakup prywatny (takich prywatnie nabywanych znalazłem tyle że mógłbym założyć Muzeum Gwizdka;)). Obecnie do kupienia jest cała masa gwizdków o podobnym kształcie, z czego co najmniej połowa, to jakieś powojenne wynalazki, które przypadkowo miały podobny kształt ikolor. Odróżnić najlepiej po materiale, z jakiego był wykonany- jak napisałem wyżej winien być to celuloid, lub bakielit. Gwizdki wykonane z tych materiałów mają obłe krawędzie, współczesne gwizdki wykonane są innych tworzyw i ich krawędzie są ostrzejsze- tak najprościej rozpoznac różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam,
Mam pytanie. Kiedyś ktoś znajomy twierdził, że żołnierze niemieccy mieli na wyposażeniu składane (tekturowe)trumny. Czy to prawda? Sądzę, że morale żołnierza po otrzymaniu trumienki mocno by spadło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie